Na niebie nad Taipei zaobserwowano niezwykłą tęczową chmurę

Kategorie: 

Źródło: twitter

W okolicach Taipei na Tajwanie zdołano uchwycić niesamowite i bardzo rzadkie zjawisko naturalne znane, jako odwrócona tęcza lub łuk okołozenitalny. W górnych warstwach atmosfery, to zjawisko nie jest rzadkością. Jednak obserwowanie takiej odwróconej tęczy z powierzchni ziemi nie jest wcale takie częste.

 

Rzadkie zjawisko miało miejsce 18 kwietnia bieżącego roku i wystąpiło na niebie nad miastem Xindian. Niezwykły fenomen optyczny udało się uchwycić na zdjęciach. Zjawisko powstaje wtedy gdy dojdzie do jednoczesnego wystąpienia szeregu sprzyjających warunków atmosferycznych. Naukowcy nazywają taki odwrócony efekt tęczy łukiem okołozenitalnym.

 

Co ciekawe zjawisko to do wystąpienia nie potrzebuje deszczu lub chmur niezbędnych do powstania zwykłej tęczy.  Łuk pojawia się nawet na błękitnym niebie. Dzieje się tak dzięki obecności kryształków lodu obecnych w wyższych warstwach atmosfery.

 

Odwrócona tęcza pojawia się tylko wtedy, gdy Słońce znajduje się pod odpowiednim kątem i przyświeca przez cienką zasłonę z chmur typu cirrus znajdujących się na wysokości 6000-7500 metrów. 

 

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika alojzy

Ciekawe, czy ze słońca i

Ciekawe, czy ze słońca i atmosfery dałoby się zrobić coś na kształt spektroskopu absorbcyjnego (bo widmo Słońca jest chyba dobrze znane) czy transmisyjnego? Światło ma szerokie widmo i niezłe natężenie, a matryce światłoczułe potrafią być naprawdę mocno "światłoczułe", więc mimo rozrzedzenia tego co lata w atmosferze, może dałoby się rejestrować co bardziej charakterystyczne rzeczy. Wie ktoś, coś?
Wink

Portret użytkownika swojmil

+alojzy 

+alojzy 

A co chcesz badać? 

Skład oprysków z przewodników? Zwykły spektroskop świetlny skierowany na niebo wskaże wynik oczywiście po obróbce sygnału filtrem fft. 

Skład oprysków z polimerów? Trzeba już wiedzieć czego się szuka. Usłużni anty-systemowcy systemowo podpowiedzą.

Właściwie to zawsze trzeba wiedzieć czego się szuka. To wynika z tautologicznej natury konstruktu jakim jest pytanie.

Czy szukasz potwierdzenia urban legend o opryskach? Czy przyczyny?

Do szukania granic izolujących domen powierza administrowanych przez starożytne automaty W.I. albo do szukania siedlisk zwierząt atmosferycznych (co przed materializacją z biesów w bestie opanowały użytkowo związek ciśnienia/unoszenia z potencjałem elektrycznym) trzeba podstaw w zawijaniu światła. Zacząć by należy od rzeczy prostych czyli zbudowania soczewek elektrycznych dla mikrfal czyli opanować załamywania mikrofal przy pomocy matryc z kondensatorów wielkości centymetrowej (poziom technologiczny lat 90 XXw.).

 

Skomentuj