Na Morzu Bałtyckim zlokalizowano olbrzymią plamę ropy

Kategorie: 

Źródło: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA), która zajmuje się zapobieganiem wypadkom na morzu, oraz zanieczyszczeniem wody spowodowanym eksploatacją statków, raportuje, że na Morzu Bałtyckim, u wybrzeży Polski, zlokalizowano olbrzymią tłustą plamę. Jest ona wyraźnie widoczna na nowych zdjęciach satelitarnych.

Plama oleju ma długość około 34 kilometrów i szerokość 1,3 kilometra. Znaleziono ją 36 kilometrów od polskiego miasta Jastarnia. Służba poszukiwawczo-ratownicza Gdyni wysłała na miejsce statek ratowniczy Kapitan Point.

Źródło: Straż Graniczna

Po dotarciu na miejsce, eksperci obecni na pokładzie pobrali próbki substancji do badań. Dokładne źródło zanieczyszczenia nie zostało jeszcze ustalone. Zgodnie ze słowami rzecznika prasowy SAR w Gdyni Rafała Goecka.

"Znaleźliśmy drobne, ropopochodne plamy rozrzedzone już przez wodę. Nie da się ich już mechanicznie neutralizować, ponieważ są za małe i za rzadkie, ale na szczęście nie zagrażają tak środowisku morskiemu, czy też lokalnej ludności, gdyby doszło do zmiany kierunku wiatru, który przesunąłby rozlew w kierunku lądu"

Źródło zanieczyszczenia na Bałtyku ma ustalić Urząd Morski w Gdyni. Na razie nie zostało ono jeszcze ustalone.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj