Na międzygwiezdnej komecie Borisov odkryto wodę

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA/D. Jewitt, UCLA

Naukowcy cały czas przyglądają się pierwszej znanej nam komecie międzygwiezdnej 2l/Borisov, która otrzymała swoją nazwę na cześć odkrywcy, Giennadija Borysowa. Amerykański zespół badawczy zdobył dowód na obecność wody na tej komecie. Jeśli dane potwierdzą się, będzie to pierwszy przypadek odkrycia wody na obiekcie pochodzącym spoza Układu Słonecznego.

 

Kometa międzygwiezdna 2l/Borisov, którą odkryto 30 sierpnia 2019 roku, zawiera cyjanki, a to już wskazuje, że niewiele różni się od poznanych i zbadanych dotychczas komet. Jednak dzięki najnowszym obserwacjom dowiedzieliśmy się, że kometa międzygwiezdna, która jakiś czas temu zawitała do naszego Układu Słonecznego, wcale nie jest zwykła.

 

Z pomocą obserwatorium APO (Apache Point Observatory), astronomowie dokonali analizy widma światła odbitego przez kometę. Badania wykazały, że wokół tego obiektu kosmicznego znajdują się duże ilości tlenu. Obserwacje nie mówią wprost o obecności wody, lecz istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że tlen pochodzi od cząsteczek wody. Odkrycie sugeruje, że kometa międzygwiezdna uwalnia ponad 11 miliardów ton wody na sekundę.

Już 8 grudnia, kometa 2l/Borisov znajdzie się najbliżej Słońca i wtedy będzie emitować jeszcze większe ilości pyłu i gazu. Dla naukowców będzie to doskonała okazja, aby lepiej przyjrzeć się tajemniczemu obiektowi, który pochodzi spoza Układu Słonecznego.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika docent

Czy autor umie przeliczać

Czy autor umie przeliczać jednostki miar? Chodzi o zdanie: "Odkrycie sugeruje, że kometa międzygwiezdna uwalnia ponad 11 miliardów ton wody na sekundę."

W oryginalne jest podane "Odkrycia sugerują, że kometa traci około 42 funtów wody na sekundę..."

Według autora to po 24 godzinach kometa utraci 15 840 miliardów ton wody. 

Po 1 roku utraci 5,78160000E+15 ton, tzn. 5,78160000E+18 kg.

Ciężar Ziemi to 5,972E+24 kg

I to samej wody, a reszta "śmieci"?

To wynika, że ta kometa to "potwór" większy od Ziemi, a jak już większa to nie kometa a samotna planeta.

Portret użytkownika John Moll

Jeśli już mamy być dokładni,

Jeśli już mamy być dokładni, to czytaj całe zdanie:

"The findings suggest the comet is losing about 42 pounds of water per second, over an area of a little over one square mile"

Czyli kometa traci około 42 funtów wody na sekundę na powierzchni ponad jednej mili kwadratowej.

Portret użytkownika Easy Rider

Jeżeli analizy widma

Jeżeli analizy widma słonecznego dokonano na powierzchni Ziemi, to promienie musiały przechodzić przez atmosferę ziemską, w której jest tlen. Na tej zasadzie, wszędzie można dokonać odkrycia śladów wody - chyba, że obserwacji dokonuje się z przestrzeni kosmicznej poza atmosferą. No właśnie - a co tam słychać na ISS? Nie dokonuje się żadnych obserwacji ani analiz, tylko te "fikołki", prezentowane w amerykańskiej telewizji?

Skomentuj