Na Marsie zaobserwowano dziwną spiralną poświatę!

Kategorie: 

Źródło: NASA/ MAVEN

Nowe zdjęcia ze statku kosmicznego MAVEN ukazują szerokie obszary nocnego nieba Marsa pulsujące w ultrafiolecie. Choć naukowcy z NASA poznali już źródło tej emisji światła, jej tajemniczy spiralny kształt wprawił ich w zakłopotanie.

MAVEN od lat monitoruje marsjańskie światło zwane „nocną poświatą”. Zjawisko to występuje również na Ziemi z pewnymi różnicami. Na Ziemi poświata wygląda podobnie do zorzy polarnej i jest widoczna gołym okiem. Na Marsie jest ona emitowana jako ultrafiolet. Jakby tego było mało, z jakiejś przyczyny przybrała ona kształt spirali.

Biegun południowy planety emituje światło o spiralnym wzorze nocą i dochodzi do tego raz dziennie. Nad biegunem północnym znajduje się jasna plamka, która pulsuje dwa razy dziennie, podczas gdy wokół równika, pulsacje są rejestrowane trzy razy dziennie. Zjawisko to, jest więc dość złożone, dlatego też naukowcy opracowali ogólny model cyrkulacji (GCM) atmosfery marsjańskiej, aby nadać temu zjawisku jakiś sens.

 

Modele GCM służą do modelowania atmosfery planet i są używane przez meteorologów na Ziemi. Planetolodzy dysponują marsjańskimi wersjami GCM, które mają dokładne wartości, między innymi, dotyczące ogrzewania słonecznego, chemii, wiatrów i tworzenia się chmur. Narazie spiralna poświata pozostaje tajemnicą, a naukowcy, czekają na więcej informacji z MAVEN i GCM.


 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj