Na Marsie zaobserwowano dwa zaćmienia Słońca

Kategorie: 

Źródło: NASA

Łazik Curiosity agencji NASA zdołał zarejestrować dwa niesamowite zaćmienia Słońca, spowodowane przez marsjańskie księżyce Deimos i Fobos. Uchwycenie tego momentu nie byłoby możliwe bez specjalnych filtrów słonecznych, które zainstalowano na kamerze MastCam.

 

Pierwsze zaćmienie, spowodowane księżycem Deimos, miało miejsce 17 marca. Jego średnica wynosi do 16 km, dlatego obiekt zasłonił zaledwie fragment Słońca. Naukowcy kwalifikują to jako zaćmienie, choć zdarzenie to można też traktować jako zwykły tranzyt.

Jednak 26 marca, Curiosity zarejestrował zaćmienie, które spowodował Fobos – drugi marsjański księżyc o średnicy około 22 km. 25 marca, czyli tuż przed tym zjawiskiem, jedna z kamer nawigacyjnych uchwyciła też spadek jasności na marsjańskim niebie, który był spowodowany przejściem Fobosa na tle tarczy słonecznej, co można zobaczyć na załączonym nagraniu.

Łazik Curiosity wylądował na Marsie w 2012 roku. Dzięki filtrom słonecznym, kamera pokładowa MastCam może spoglądać bezpośrednio w Słońce. Tak naprawdę to nie są to pierwsze zaćmienia, obserwowane przez Curiosity, ale zjawiska te pomagają dokładniej określić orbity marsjańskich księżyców, które nieustannie zmieniają się z powodu przyciągania grawitacyjnego Marsa i Jowisza, a także w wyniku wzajemnych oddziaływań między księżycami Deimos i Fobos.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika baca

jaki dzielny łazik... w 2016

jaki dzielny łazik... w 2016 pozował nago do trudnej sesji na grenlandii, potem zrobił wywiad z wózkiem Stephena Hawkinga, a teraz dał się namówić bankomatom na trudną wyprawę na marsa żeby zrobić ludziom fajne fotki słońca które tam wygląda jak jajko na twardo...

 

Skomentuj