Na Marsie odkryto ogromny lodowy krater

Kategorie: 

Źródło: ESA

Satelita Mars Express, przelatujący nad północnymi zakątkami Marsa, uchwycił obraz szerokiego na ponad 80 km, wypełnionego lodem krateru Korolev.

 

 

Rozpoczęty 15 lat temu przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) projekt Mars Express koncentruje się głównie na badaniu lodowców i regionów polarnych Czerwonej Planety.

 

Korolev jest niezwykłym kraterem głównie ze względu na fakt, że jest wypełniony lodem przez cały rok. ESA wyjaśnia, że lód krateru jest odporny na topnienie podczas cieplejszych sezonów letnich, ponieważ masywna równina tworzy tzw. "zimną pułapkę". Gdy powietrze krąży nad kraterem, ochładza się i opada na lód, tworząc coś w rodzaju tarczy ochraniającej powierzchnię.

Krater zawdzięcza swoją nazwę legendarnemu naukowcowi, Siergiejowi Korolewowi. Inżynier stał na czele radzieckiego programu kosmicznego, w ramach którego wysłano w kosmos pierwszego człowieka i wygrano korespodencyjny pojedynek ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Sonda Mars Express nadal będzie aktywnie przeszukiwać powierzchnię Czerwonej Planety i możemy spodziewać się, że w przyszłości dostarczy nam jeszcze wielu niesamowitych obrazów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika aga aga

Oglądał ktoś kreskówkę dla

Oglądał ktoś kreskówkę dla dzieci PLANETA 51? genialna. Dokładnie pokazuje jak wygląda eksploracja planety. Jest łazik wielkości 30 cm, który ma program badania głeby i zbiera kamienie, a obok niego mieszkają kosmici, wielkie miasto... a on ich nie rejestruje ;)))

Portret użytkownika Px

"Gdy powietrze krąży nad

"Gdy powietrze krąży nad kraterem" no i to jest to.Teraz gdy jest woda,powietrze sondy swobodnie przelatujące na wyjątkowo niskich wysokościach za to robiące zdjęcia nędznej jakości można zacząć wspierać ważne projekty ba koniecznie dać się opodatkowac dodatkowo na rzecz instytucji realizujące projekty dotyczące kolonizacji czerwonej planety tak nam teraz niezbędnej i koniecznej po tym jak nasza cywilizacja jest już doskonałym rajem czekającym na eksport ;-)))

Skomentuj