Na Księżycu odnaleziono najstarszą skałę ... z Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/LPI/USRA/Bellucci et al.

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył prawdopodobnie najstarszą ziemską skałę. Jest to próbka materiału, którą pobrano z Księżyca w 1971 roku podczas załogowej misji kosmicznej Apollo 14.

 

Według naukowców, dowody wskazują, że wspomniana skała została wystrzelona z Ziemi podczas kolizji dużej asteroidy lub komety z naszą planetą. Skała ostatecznie trafiła na powierzchnię Księżyca około 4 miliardy lat temu, gdzie stopniowo łączyła się z innymi materiałami. Badacze zwracają uwagę, że w tamtych czasach, Księżyc znajdował się trzy razy bliżej Ziemi niż obecnie.

 

Źródło: LPI/David A. Kring

Wyniki analizy chemicznej pokazują, że fragment skały zawiera cyrkon, kwarc i skaleń, czyli minerały, które są powszechne na Ziemi, ale rzadkie na Księżycu. Naukowcy wykazali, że materiał ten krystalizował się w utlenionym systemie w warunkach podobnych do ziemskich, a nie księżycowych.

Szacuje się, że powyższa skała powstała około 20 km pod powierzchnią Ziemi, od 4 do 4,1 miliarda lat temu. W tym czasie, nasza planeta była bombardowana przez asteroidy.

 

Gdy skała została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną i trafiła na Księżyc, doświadczała kolejnych bombardowań i zaczęła łączyć się z tamtejszymi materiałami. 26 milionów lat temu, jakaś asteroida uderzyła w Księżyc i wytworzyła krater znany obecnie jako Cone. Jest to krater poimpaktowy o średnicy 340 metrów, z którego astronauci z misji Apollo 14 pobrali wlaśnie tę skałę i dostarczyli ją spowrotem na Ziemię.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro



Komentarze

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

"Naukowcy wykazali, że

"Naukowcy wykazali, że materiał ten krystalizował się w utlenionym systemie w warunkach podobnych do ziemskich, a nie księżycowych" - ale zapomnieli że 4 mld lat temu atmosfera Ziemi nie była - o ile w ogóle jakaś wtedy gdy glob się formował,  była! - atm. tlenową!!

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika EkrudyDref

Czy nie można byłoby

Czy nie można byłoby skorzystać z techniki sprzed 50 lat i znów polecieć na Księżyc jak dawniej? Przecież chyba ta technika nie zaginęła i wiemy jak zbudować pojazdy, które wtedy bez większego trudu tam doleciały wraz z załogą?

--------
Howgh!

Portret użytkownika andrzej_w

Można, tylko po co? W czasach

Można, tylko po co? W czasach zimnej wojny miało to głównie cel propagandowy, który został osiągnięty. Obecnie możemy badać księżyc za pomocą robotów - taniej i bezpieczniej. Lepiej poświęcić te środki na wyprawę na Marsa. 

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika moon fake

Oh jak mi przykro, bzdury

Oh jak mi przykro, bzdury bzdury bzdury.. Ziemia nie była bombardowana meteorytami dopóki nie zderzyła się z planetą która ją rozbiła i stąd mamy pózniejsze deszcze meteorów i powracające komety w całym układzie słonecznym a najwięcej w pobliżu miejsca zderzenia. I logicznym jest że i księzyc oberwał tym co zostało oderwane od Ziemi w ilości minimum połowy jej wielkości. Bajania powyższe w artykule radze porzucić jako bezpodstawne.Liczą się fakty choćby były zapisane na starożytnych glinianych tablicach. W końcu po coś to ktoś zapisał i nie po to by to ignorować tak jak to robią zakute akademickie łby.

Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

Portret użytkownika Kangur.

moon fake "I logicznym jest

moon fake "I logicznym jest że i księzyc oberwał tym co zostało oderwane od Ziemi w ilości minimum połowy jej wielkości." - dla mnie bardziej logiczne jest, że Księżyc powstał z tego "co zostało oderwane od Ziemi w ilości minimum połowy jej wielkości" Wink

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj