Na Księżycu odnaleziono najstarszą skałę ... z Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/LPI/USRA/Bellucci et al.

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył prawdopodobnie najstarszą ziemską skałę. Jest to próbka materiału, którą pobrano z Księżyca w 1971 roku podczas załogowej misji kosmicznej Apollo 14.

 

Według naukowców, dowody wskazują, że wspomniana skała została wystrzelona z Ziemi podczas kolizji dużej asteroidy lub komety z naszą planetą. Skała ostatecznie trafiła na powierzchnię Księżyca około 4 miliardy lat temu, gdzie stopniowo łączyła się z innymi materiałami. Badacze zwracają uwagę, że w tamtych czasach, Księżyc znajdował się trzy razy bliżej Ziemi niż obecnie.

 

Źródło: LPI/David A. Kring

Wyniki analizy chemicznej pokazują, że fragment skały zawiera cyrkon, kwarc i skaleń, czyli minerały, które są powszechne na Ziemi, ale rzadkie na Księżycu. Naukowcy wykazali, że materiał ten krystalizował się w utlenionym systemie w warunkach podobnych do ziemskich, a nie księżycowych.

Szacuje się, że powyższa skała powstała około 20 km pod powierzchnią Ziemi, od 4 do 4,1 miliarda lat temu. W tym czasie, nasza planeta była bombardowana przez asteroidy.

 

Gdy skała została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną i trafiła na Księżyc, doświadczała kolejnych bombardowań i zaczęła łączyć się z tamtejszymi materiałami. 26 milionów lat temu, jakaś asteroida uderzyła w Księżyc i wytworzyła krater znany obecnie jako Cone. Jest to krater poimpaktowy o średnicy 340 metrów, z którego astronauci z misji Apollo 14 pobrali wlaśnie tę skałę i dostarczyli ją spowrotem na Ziemię.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

"Naukowcy wykazali, że

"Naukowcy wykazali, że materiał ten krystalizował się w utlenionym systemie w warunkach podobnych do ziemskich, a nie księżycowych" - ale zapomnieli że 4 mld lat temu atmosfera Ziemi nie była - o ile w ogóle jakaś wtedy gdy glob się formował,  była! - atm. tlenową!!

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika EkrudyDref

Czy nie można byłoby

Czy nie można byłoby skorzystać z techniki sprzed 50 lat i znów polecieć na Księżyc jak dawniej? Przecież chyba ta technika nie zaginęła i wiemy jak zbudować pojazdy, które wtedy bez większego trudu tam doleciały wraz z załogą?

--------
Howgh!

Portret użytkownika andrzej_w

Można, tylko po co? W czasach

Można, tylko po co? W czasach zimnej wojny miało to głównie cel propagandowy, który został osiągnięty. Obecnie możemy badać księżyc za pomocą robotów - taniej i bezpieczniej. Lepiej poświęcić te środki na wyprawę na Marsa. 

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj