Na kole podbiegunowym odnotowano najwyższe temperatury w historii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na kole podbiegunowym zarejestrowano rekordowe temperatury. Na południowym krańcu koła podbiegunowego, w szwedzkiej wiosce Markusvinsa, temperatura osiągnęła 34,8 °C w dniu 26 lipca 2019 r. Zgodnie z Globalnym Raportem Klimatycznym Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosfery (NOAA) była to najwyższą temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano na kole podbiegunowym.

Ten sam raport mówi o ekstremalnych temperaturach w norweskim mieście Saltdal – 35,6 °C. Jest to najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano na północ od koła podbiegunowego w Norwegii. Również na Alasce zarejestrowano jedne z najwyższych temperatur w historii. W Anchorage odnotowano 32 °C.

Dane obejmujące wszystkie regiony pokazują, że lipiec 2019 był oficjalnie najgorętszym miesiącem w historii. Dane te są niepokojące, ponieważ ostatnim razem tak gorące miesiące wystąpiły podczas El Niño w 2016 roku. To wydarzenie klimatyczne podnosi temperatury na Oceanie Spokojnym i ma globalny wpływ na pogodę. Mimo braku El Niño, lipiec 2019 r. był rekordowo gorącym miesiącem.

 

Fale upałów, które nawiedziły Europę Zachodnią i Skandynawię poważnie wpłynęły na temperatury obszaru podbiegunowego. Naukowcy twierdzą, że rosnące temperatury są wynikiem zmian klimatu wywołanych działalnością człowieka. Symulacje przeprowadzone przez World Weather Attribution pokazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia anomalii pogodowych drastycznie wzrasta z każdym rokiem.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Mikezz

Jakie fale upałów w

Jakie fale upałów w Skandynawii? Lipiec był taki sobie typowo szwedzki. A od początku sierpnia to jest tu jesień. Dziś wyjezdzalem do pracy było 8 stopni i tak już jest od paru tygodni. Dodam że mieszkam na południu Szwecji. Tam wyżej raczej ciepłej nie jest. I żeby nie było nie neguje zmian klimatycznych, tylko stwierdzam fakty.

Portret użytkownika Lommo

A w Polsce dziś rano

A w Polsce dziś rano wyszedłem z psami i było 4 stopnie. A niby jest ocieplenie. Chociaż z drugiej strony nie ma się co sugerować temperaturami z nocy, bo znane jest zjawisko z Afryki północnej gdzie w południe jest piekarnik a w nocy bywa i 0 stopni. Podobnie jest w wielu rejonach Australii. A co do ocieplenia w Skandynawii to pewnie jest ono faktem, już od kilku lat w Norwegii jest problem polegający na tym iż owce chowają się przed zbyt wysoką dla nich temperaturą w tunelach i blokują ruch drogowy.

Portret użytkownika KRNABRNY

Działalnością człowieka....

Działalnością człowieka.....czyli kogo? Babci i dziadka co palą w piecu węglem?  WYGODNE UOGÓLNIENIE.

Powinniśmy być z siebie dumni, że w zasadzie nic nie robiąc tak ogrzaliśmy świat że stopiliśmy biegun północny a południowy właśnie roztapiamy. Chociaż sukcesem należy się podzielić z królestwem zwierząt, one na przykład pierdząc wzbogacają atmosferę o niezliczone ilości metanu i innych gazów cieplarnianych.

Myślę że wielu NAUKOWCÓW siedzących w redakcji ZmianNaZiemi zgodzi się ze mną i wspólnie nakreślą jakąś sensowną strategię w nadchodzącej perspektywie czasowej która zniweluję niszczące skutki działalnóści człowieka i zwierząt. Może jakiś mały holokaust? Dawno nie było nic na szerszą skalę!:-)

Skomentuj