Na Kaukazie odkryto zmutowane komary

Kategorie: 

Źródło: https://lenta.ru/news/2016/11/08/caucasus/

Na Kaukazie odkryto komary mutanty, choć to region stosunkowo odizolowany z punktu widzenia ochrony środowiska.

 

 

Larwy ochotkowatych (muszek, komarów) Glyptotendipes salinus, żyjące w wodach jeziora Tambukan u podnóża Kaukazu, różnią się od wszystkich innych owadów tego typu w rearanżacjach chromosomowych. Odkrycia dokonali rosyjscy naukowcy z Instytutu Ekologii Ziem Górskich, podaje Lenta.ru.

 

Zebrano wystarczającą ilość larw G.salinus, co pozwoliło na zbadanie struktury DNA, jak również mutacji, które prowadzą do przegrupowania chromosomów. Następnie biolodzy porównali dane z wynikami badań ochotkowatych, żyjących w górach Ałtaju i Kazachstanu.

 

Ustalono, że genom G.salinus Tambukan charakteryzuje cztery niepowtarzalne rearanżacje chromosomowe. Ponadto, niektóre cechy genetyczne były takie same jak w populacji ałtajskiej i kazachskiej. Larwy komarów kaukaskich były średnio dwa razy krótsze niż larwy innych populacji. W rezultacie stwierdzono, że rasy G.salinus to podgatunek. Kaukaz jest postrzegany jako swego rodzaju wyspa, gdzie zachodzą nieoczekiwane zmiany ewolucyjne.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Piotr Mijas

Ciekawy jestem kto je tam

Ciekawy jestem kto je tam podrzucił z jakiego labolatorium wyszły, zabawy ciąg dalszy tylko do kiedy no ćoż od czegoś trzeba umrzeć może lepiej od komara.Tylko Bóg to powstrzyma tak jest kiedy ludzim wydaje się że są bogami.Twórcy tego partactwa też zginą wraz z rodzinami więc mnie to nie martwi chyba że masoni wpuszczą ich do tych ichnnich bunkrów pod Gotardem czy Detroit ale będą żyli jak szczury ja wole śmierć sprawiedliwość Boska istnieje

Skomentuj