Na Jowiszu zaobserwowano zorzę polarną

Kategorie: 

Źródło: HST/NASA

Przy pomocy teleskopu Hubble'a astronomowie NASA zdołali nakręcić film przedstawiający zorzę polarną na Jowiszu.

 

Na podstawie zdjęć wykonanych przez teleskop Hubble'a w zakresie dalekiego ultrafioletu, astronomowie NASA stworzyli dwa filmy poklatkowe - wideo w zwolnionym tempie - aby pokazać ruch zorzy na Jowiszu, największej planecie w Układzie Słonecznym.

Średnica regionów, nad którymi pojawiają się zorze, jest znacznie większa niż średnica Ziemi.

Niezwykłą poświatę wokół biegunów Jowisza po raz pierwszy zarejestrowano w 1979 roku za pomocą sondy kosmicznej Voyager 1. Następnie, w latach 90-tych teleskop Hubble'a wykonał lepsze zdjęcia. Przez długi czas powód pojawienia się zorzy na gazowym gigancie nie był dokładnie określony. 

 

W przeciwieństwie do ziemskich, które występują w okresach wzmożonej aktywności słonecznej, zorze Jowisza są stałe, chociaż ich intensywność zmienia się z dnia na dzień. Ponadto są osiem razy jaśniejsze i setki razy bardziej energetyczne niż zorze na Ziemi.

 

Według ekspertów NASA zorze polarne na Jowiszu powstają w wyniku zderzenia naładowanych cząstek wiatru słonecznego z cząsteczkami gazu, które przekazują im energię.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika emel

Szkarłatny Leon wrote:  do

Szkarłatny Leon wrote:
 do Jowisza dociera mniej niż 4% światła/energii słonecznej jaka dociera na Ziemię

Nie. Trochę dobrze policzyłeś, ale chyba nie wiesz co.

Wynik który otrzymałeś (mniej niż 4% wartości na Ziemi) to tzw. strumień światła na jednostkę powierzchni. I jest on faktycznie ok. 28 razy mniejszy na Jowiszu niż na Ziemi. Jowisz ma jednak promień 10 razy większy od Ziemii, więc całkowita ilość energi doceirająca na powierzchnię Jowisza jest 4 razy większa niż na powierzchnię Ziemi.

Wciąż jednak nie wiem, co, według ciebie, z tego wynika.

 

Szacuje się że  co drugi człowiek na ziemi zachoruje na raka a ty ciągle wierzysz w naukę i postęp cywilizacyjny?

 

Portret użytkownika Quark

Za to Ty nie rozumiesz nawet

Za to Ty nie rozumiesz nawet tego co sam napisałeś ... bo gdyby było inaczej cała wypowiedź miała by "ręce i nogi" a nie tylko - kikut. A teraz jak Ci wszyscy pokazali "kuku na muniu" to się ciskasz jak jordańska żmija rogata .

Zamień sobie turban na coś lżejszego , co mózgu nie uciska . 

Portret użytkownika 23

a dlaczego wobec tego to ty

a dlaczego wobec tego to ty masz być traktowany jako naukowy mesjasz i słuchany? Ty wierzysz, że wszechswiat stoi w miejscu i wszystko sobie wisi bez ruchu, to jest jeszcze bardziej pojebane niż niektóre ich teorie. Na zdroey chłopski rozum nie jedt możliwe, aby cokolwiek pozostało niezmienne w kosmosie, tj położenia gwiazd itd. ale taki jak ty zawsze musi kończyć dyskusję jako najmądrzejszy. Ewentualnie spuści pomyje i powie, że nie warto dysutować.

Strony

Skomentuj