Na jednej z największych pustyń na świecie pojawiły się jeziora

Kategorie: 

Źródło: NASA, Alarabiya

Po tropikalnym cyklonie Mekunu, który pojawił się w Omanie w maju, na miasto Salalah spadł ulewny deszcz. Najnowszy obraz satelitarny pokazał, że po obfitych ulewach na pobliskiej pustyni Ar-Rab al-Chali pojawiły się jeziora.

Pustynia Ar-Rab al-Chali, znajduje się w  południowej części Półwyspu Arabskiego. To jedna z największych na świecie piaszczystych pustyń oraz jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi. Jednak status ten uległ zmianie po przejściu tropikalnego cyklonu Mekunu nad regionem w maju 2018 roku.

Obraz wykonany przez NASA trzy dni po ulewnej pokazał niesamowity widok. Na pustyni, w płaskich nizinach pomiędzy szczytami wydm pojawiły się jeziora. Cyklon spowodował ulewne deszcze w regionie. W ciągu zaledwie 24 godzin spadło prawie 30 cm opadów. To dwukrotnie więcej niż wynosi średnia roczna opadów w tym miejscu!

 

Obfite opady mogą być korzystne dla lokalnej gospodarki. Ziemia będzie potrzebować około 30 dni, aby wykiełkowały na niej rośliny. Właściciele wielbłądów ogromnie skorzystają na tej możliwości, a roślinność może wystarczyć do karmienia zwierząt nawet na dwa kolejne  lata. Rzadki widok jezior przeplatanych wydmami może również wpłynąć na wzmożony ruch turystyczny w Omanie.

Tropikalny cyklon Mekunu pojawił się na Morzu Arabskim pod koniec maja. Niezwykle ciepłe wody o temperaturze 31–32 stopnie Celsjusza spowodowały burze, po których nastąpił  huragan 3  kategorii.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Izajasza 43:19-21

Izajasza 43:19-21

19. Oto Ja czynię rzecz nową: Już się rozwija, czy tego nie spostrzegacie? Tak, przygotowuję na pustyni drogę, rzeki na pustkowiu.
20. Chwalić mnie będą zwierzęta polne, szakale i strusie, że dostarczyłem na pustyni wody, rzeki na pustkowiu, aby napoić mój lud, mojego wybrańca.
21. Lud, który sobie stworzyłem, będzie zwiastował moją chwalę.

Skomentuj