Na Islandii trwa najdłuższa erupcja wulkaniczna ostatnich 50 lat

Kategorie: 

Źródło: Sharjah24 News

W niedzielę, mija sześć miesięcy od rozpoczęcia erupcji wulkanu w pobliżu Reykjaviku. Jest to najdłuższej trwająca erupcja na Islandii od 50 lat. Szczeliny w pobliżu wulkanu Fagradalsfjall, zaczęły wydzielkać lawę 19 marca na półwyspie Reykjanes, na południowy zachód od Reykjaviku.

 

Pole lawy, które powstało w wyniku tej erupcji, zostało nazwane „Fagradalshraun”, co można przetłumaczyć jako „piękna dolina lawy”. Do tej pory, wulkan wydzielił prawie 143 miliony metrów sześciennych lawy. Jest to stosunkowo niewielka objętość, odpowiadająca za mniej niż jedną dziesiątą objętości erupcji Holuhraun, która spowodowała największą emisję lawy na Islandii w ciągu ostatnich 230 lat. Według Islandzkiej Rady Turystyki, stało się ono główną atrakcją turystyczną regionu, przyciągając prawie 300 000 odwiedzających.

 

Najdłuższa erupcja na Islandii miała miejsce ponad 50 lat temu na wyspie Surtsey u południowego wybrzeża i trwała prawie cztery lata, od listopada 1963 do czerwca 1967. Po dziewięciodniowym spokoju, lawa pojawiła się ponownie w Fagradalshraun na początku września, okresowo wylewając się z krateru rozgrzanym strumieniem, czemu towarzyszyły potężne pióropusze dymu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj