Na Islandii powstały nowe szczeliny wulkaniczne

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Islandia zyskała nowe szczeliny wulkaniczne, z której wypływają strumienie gorącej lawy. W każdej sekundzie z tej szczeliny między wulkanami Geldingadalur i Meradalur wypływa około siedmiu metrów sześciennych magmy, a całkowity przepływ wynosi około 10 metrów sześciennych na sekundę. 

Powstanie nowych szczelin potwierdzają wyniki pomiarów przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Islandzkiego na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych w czasie oblotów miejsca wzmożenia aktywności wulkanicznej.

 

Dwie nowe szczeliny powstałe w wyniku erupcji otworzyły się około 700 metrów na północny wschód od kraterów w Geldingadalur. Ich długość dochodzi do 300 metrów. W momencie wybuchu lawy z pęknięcia w miejscu erupcji było od 400 do 500 osób i natychmiast zostali ewakuowani.

Lawa spływa i tworzy tam pole. Uważa się, że nowe szczeliny będą zasilane z tego samego kanału erupcji, co erupcja Geldingadalur. Jest to część tej samej penetracji magmy, którą naukowcy po raz pierwszy zauważyli podczas trzęsienia ziemi, które rozpoczęło się pod koniec lutego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Na władzę nie poradzę - jak

Na władzę nie poradzę - jak już ktoś powiedział .. Ale redukcja emisji "mitycznego" CO2 wiąże się i to bardzo z ograniczeniem wytwarzania pozostałych składników spalin zatruwających powietrze . Przypomnij sobie lata 90-te , gdy latem w mieście nie było czym oddychać bo samochody (choć ich było znacznie mniej) to średnio zużywały dwukrotnie więcej paliwa i nie miały katalizatorów ani filtrów dopalających (w dieslach) a teraz sytuacja ta jest ZNACZNIE lepsza mimo iż aut jest kilkukrotnie więcej. Druga sprawa to ogrzewanie domów , kiedyś spalano węgiel i drewno byle jak i z niemal każdego komina się kopciło ! a dziś wiele domów ogrzewanych jest gazem , olejem i innymi alternatywami "bezemisyjnymi" a i piece na węgiel się znacznie zmieniły a wraz z nimi świadomość ekologiczna ich użytkowników. Czyli "zielony ład" nie jest taki zły .. tylko trzeba to robić z głową a nie na "hura !".

Skomentuj