Na indonezyjskim wulkanie Anak Krakatau pojawił się nowy krater

Kategorie: 

Źródło: YouTube/Global News

Na wulkanie Anak Krakatau, czyli pozostałości po wulkanie Krakatau, znajdującym się w Indonezji, pojawił się nowy krater. Wulkan, który położony na małej wyspie niedaleko Jawy i Sumatry, spowodował ogromną katastrofę naturalną w 1883 roku.

Mały Krakatoa pojawił się na zboczach dużego wulkanu już w latach trzydziestych XX wieku. W nocy z 18 na 19 lipca czasu lokalnego, wulkan postanowił dać o sobie znać i wystrzelił masę popiołu, kule magmy oraz wysoki pióropusz dymu.

Na szczęście ani na zboczach wulkanu, ani w jego pobliżu nikt nie mieszka, a erupcja nowego wulkanu stanowiła dodatkową atrakcję turystyczną dla wielu odwiedzających.

 

Oba wulkany Krakatoa – zarówno „ojciec”, jak i „syn” – zaliczane są do tak zwanego Pacyficznego Pierścienia Ognia. Do grupy tej zaliczają się liczne wulkany i aktywne punkty sejsmiczne położone po różnych stronach Pacyfiku, jednak znajdujące się na granicy tej samej płyty tektonicznej.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj