Na Hawajach może dojść do erupcji kolejnego dużego wulkanu

Kategorie: 

Źródło: USGS

Hawajski wulkan Kilauea,od wielu tygodni kontynuuje erupcję emitując potoki lawy i popiołu. Tymczasem nie jest to jedyny żywioł zagrażający bezpieczeństwu głównej wyspy. Wulkanolodzy zwracają uwagę na  pobliski podwodny wulkan Loihi, który cierpliwie czeka na moment, kiedy w końcu wzniesie się ponad powierzchnię oceanu.

Podobnie jak wszystkie hawajskie wulkany, aktywne i uśpione, Loihi wyrasta z głębin Oceanu Spokojnego. Lawa wydostaje się z pęknięcia na dnie i szybko się ochładza, stopniowo tworząc podwodną górę. Jeśli wulkan Loihi nadal będzie wyrzucać lawę, stopniowo zwiększając swoją powierzchnię, może stać się kolejnym wulkanem Wielkiej Wyspy Hawajów. 

 

Wulkanolodzy uważają Loihi za czynny wulkan, ponieważ wybuchł on nie tak dawno temu. US Geological Survey donosi, że Loihi nie jest niebezpieczne, ponieważ znajduje się wciąż 914 metrów poniżej poziomu Oceanu Spokojnego. Jednak w 1996 r. w obrębie wulkanu doszło do dość znaczącej erupcji. W rezultacie zawaliła się wtedy część szczytu podwodnej góry.

 

Chociaż nikt nie widział erupcji osobiście, naukowcy dowiedzieli się o niej za pomocą urządzeń rejestrujących. Wulkan Loihi znajduje się obok Wielkiej Wyspy, więc trzęsienia ziemi, które zwykle towarzyszą erupcjom, zostały udokumentowane przez narzędzia wykorzystywane do monitorowania sejsmicznego. 

 

Od gwałtownej erupcji w 1996 r. Loihi ucichł. W rok po wstrząsach naukowcy umieścili na szczycie wulkanu podwodne obserwatorium wielkości lodówki. Wkrótce potem przestało jednak pracować, ale i tak dało to naukowcom wiele cennych informacji. Eksperci twierdzą, że kiedyś wulkan ten osiągnie wysokość równą Mauna Loa (3657 metrów).

 

Jednak, aby szczyt wulkanu przynajmniej dotknął powierzchni, potrzeba całkiem sporo erupcji i nikt nie wie, jak długo jeszcze zajmie wulkanowi Loihi pojawienie się nad powierzchnią oceanu. US Geological Survey szacuje, że jeśli będzie wyrzucać lawę z prędkością 5 metrów co 1000 lat, wulkan pojawi się nad wodą za około 200 000 lat. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj