Na Florydzie powstał sinkhole, który dosłownie spuścił wodę z lokalnego stawu

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Floryda jest stanem, w którym występuje najwięcej z notowanych w USA lejów krasowych zwanych też sinkhole. Winić można za to specyficzne wapienne podłoże, które sprzyja wypłukiwaniu przez wody podziemne ogromnych jam, które potem otwierają się pochłaniając domy czy fragmenty drób. Tym razem sinkhole powstał bezpośrednio pod stawem i dosłownie spuścił z niego wodę.

 

To dosyć rzadkie, aby zapadlisko pojawiło się pod akwenem wodnym. Ostatnio jednak takich przypadków w Ameryce Północnej przybywa. Ponad tydzień temu w podobnych okolicznościach przestały płynąć dwie meksykańskie górskie rzeki.

 

Zwykle tego typu leje krasowe są jednak w stanie przyjąć tylko ograniczoną ilość wody i po napełnieniu przestają ją odbierać powodując przeważnie przywrócenie stanu poprzedniego. Nie wiadomo czy w przypadku tej anomalii z Florydy, będzie szansa na ponowne napełnienie jeziorka.

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika X

dawniej ludzie budowali sie

dawniej ludzie budowali sie jedynie w znanych sobie miejscach, choć juz od starożytności znane są opowieści o całych miastach wybudowanych na zarośniętych torfem jeziorach, które później zapadły się.

W PL jest wiele opowieści o miejscach, gdzie domy zniknęły w otchłani. Na lubelskim krasie są bagna, gdzie rzeki płyną ...pod rzekami. W tatrach wiele jezior ma połaczenie z jaskiniami i wyrzutami (nawet potok w Kuźnicach).

Są rzeki, które przepadają w nicości (np Diabelska Dziura w USA, różne Biezdennyje w Rosji).

w PL placem mogę pokazać kilka bezdennych dziur.

Skomentuj