Na Filipinach spod ziemi zaczął się wydobywać dym

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Władze miasta Los Banos znajdującego się w prowincji Laguna na wyspie Luzon są w stanie wysokiej gotowości po tym, jak w czwartek, 11 lutego 2021 r., dostrzeżono dym wydobywający się spod ziemi. W pobliżu znajduje się aktywny wulkan Makiling, który może być za to odpowiedzialny. Ludzie obawiają się, że dymiąca ziemia jest zwiastunem nieuchronnej erupcji.

Władze miejskie Los Banos, miasta położonego około 60 km na południe od Manili, odwiedziły obszar Lakewood w Barangay Tadlak po tym, jak mieszkańcy zgłosili dym wydobywający się z ziemi. Samorząd Los Banos zwrócił się do Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii z prośbą o zbadanie sytuacji.

 

Makiling to potencjalnie aktywny stratowulkan znajdujący się w prowincjach Laguna i Batangas na wyspie Luzon na Filipinach. Góra wznosi się na wysokość 1090 m n.p.m. i jest najwyższym punktem wulkanicznego pola Laguna. Wulkan nie odnotował żadnych historycznych erupcji, ale wulkanizm jest nadal widoczny ze względu na cechy geotermalne, takie jak źródła błotne i gorące źródła.

Na południe od góry znajduje się elektrownia geotermalna Makiling-Banachau. Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS) klasyfikuje wulkan jako „potencjalnie aktywny”. 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj