Na Filipinach może wybuchnąć wulkan Pinatubo, który niedawno obniżył globalną temperaturę

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

W ciągu ostatnich dni, w filipińskiej prowincji Zambales odnotowano trzy trzęsienia ziemi pochodzenie wulkaniczno-tektonicznego. Znajdujesię tam wulkan Pinatubo, który w 1991 roku zaskoczył świat wielką erupcją, która obniżyła globalną temperaturę ? Czy przygotowuje się on do następnego wielkiego wybuchu?

Najpoważniejsze trzęsienie ziemi o sile 4,4 miało miejsce 16 km na północny wschód od miasta Olongapo i wystąpiło na głębokości 10 km. Po pierwszym trzęsieniu ziemi, w tym samym miejscu wystąpiło kolejne trzęsienie o sile 3,2 stopni, na głębokości 6 km.

 

Wreszcie ostatni ze wstrząsów, o sile 4,3 stopni w skali Richtera, miał miejsce 12 sierpnia 2020 roku i został zlokalizowany na południowy wschód od miasta Olongapo w stanie Zambales. Głębokość trzęsienia to około 9 km powierzchnią ziemi. 

Tektoniczne wulkaniczne trzęsienie ziemi to wstrząsy wywołane ruchem magmy pod powierzchnią Ziemi. Ruch powoduje zmiany ciśnienia, gdy skała wokół magmy jest obciążona. W pewnym momencie to naprężenie może spowodować pęknięcie lub przesunięcie stożka. 

 

Pinatubo zapisał się już w historii nowożytnej. Druga co do wielkości erupcja wulkaniczna XX wieku i zdecydowanie największa erupcja, która wpłynęła na gęsto zaludniony obszar, miała miejsce 15 czerwca 1991 roku. Erupcja spowodowała lawiny gorącego popiołu i gazu, gigantyczne błoto i chmurę popiołu wulkanicznego o średnicy setek kilometrów. Wulkan wyemitował tyle materiału, że doszło do okresowego ochłodzenia ziemskiego klimatu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj