Na estońskiej plaży znaleziono niezwykłe stworzenia

Kategorie: 

Źródło: tg

Na plaży w Pärnu (Parnawa) pojawiły się niezwykłe stworzenia robakopodobne - Laonome xeprovala. Ten gatunek jest tak nowy w bałtyckich wodach, że naukowcy nawet nie wymyślili dla niego nazw w języku estońskim, donosi Pärnu Postimees.

Jonne Kotta, członkini Estońskiego Instytutu Morskiego, wyjaśniła, że te podobne do robaków stworzenia w Estonii do tej pory pojawiły się tylko w Zatoce Pärnu. Pierwszy raz już kilka lat temu. Jednocześnie jest to jeden z najliczniejszych przedstawicieli zoobentosu (fauny dennej) na świecie.

 

Według Kotta bardzo trudno jest przewidzieć, jaki wpływ może mieć ten obcy gatunek na rodzimą faunę.

„Do Pärnu istoty te najwyraźniej przybyły w zbiornikach balastowych statków” – tłumaczy Kotta.

Te robaki o dziwnym wyglądzie nie stanowią na szczęście zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Jednocześnie obfitość tych stworzeń na plaży jest znakiem, że obce gatunki są w stanie przystosować się i rozmnażać w Zatoce Fińskiej i w całym Morzu Bałtyckim.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj