Na dnie Zatoki Fińskiej przy budowie Baltic Nord Stream-2 znaleziono nienaruszony bombowiec z czasów drugiej wojny światowej

Kategorie: 

Źródło: https://svenska.yle.fi/artikel/2017/05/09/nord-stream-miljoutreder-och-fann-bombflyg-pa-havsbottnen

Szczątki samolotu znajdują się blisko linii gazociągu bałtyckiego w zachodniej części Zatoki Fińskiej, informuje YLE.

 

 

W pobliżu linii gazociągu Baltic Nord Stream-2 na dnie Zatoki Fińskiej znaleziono bombowiec z czasów drugiej wojny światowej  w bardzo dobrym stanie. Samolot leży na głębokości 100 metrów w zachodniej części zatoki.

 

„Maszyna wygląda na całkowicie nieuszkodzoną. Jej długość wynosi około 11 metrów, a rozpiętość skrzydeł - 18 metrów”- powiedział Minna Sundelin, szef wydziału do spraw stosunków ze spółką publiczną Nord Stream.

 

Archeolodzy morscy oceniają wyniki znaleziska. Prawdopodobnie natrafiono na amerykański bombowiec Douglas DB-7 Boston / A-20 Havoc, który był używany w czasie wojny, także przez Związek Radziecki.

 

Obiekt znaleziono około kilometra od linii gazowej, więc nie będzie to miało wpływu na układanie rur. Podczas budowy rurociągu badane są jednak elementy leżące w odległości 250 metrów po obu stronach instalacji. Informacja o wykrytym samolocie przekazano do jednego z muzeów morskich w Finlandii. Dokładna lokalizacja nie została jednak ujawniona opinii publicznej. Zdaniem ekspertów, takie odkrycie to rzadkość. Samoloty, wpadające do morza, rozpadały się zazwyczaj na wiele kawałków, choć zdarzają się, jak w tym przypadku, nienaruszone wraki.

 

Droga przebiegu gazociągu Nord Stream-2 została dobrze przebadana. Przy okazji natrafiono też na drewniany statek handlowy, który zatonął prawdopodobnie w osiemnastym wieku. Największym wyzwaniem dla budowniczych są pociski, bomby, miny, granaty, pochodzące z czasów obu wojen światowych. Firmy mają do zniszczenia około 50 pocisków na ścieżce rurociągu.

 

Jeśli proces licencjonowania pójdzie zgodnie z planem, budowa rurociągu z Rosji po dnie Zatoki Fińskiej do Niemiec rozpocznie się wiosną 2018 roku. Układanie niemieckiego odcinka zaplanowano na okres zimowy w 2019 roku.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Stelmaszczyk

Na dnie Zatoki Fińskiej przy

Na dnie Zatoki Fińskiej przy budowie Baltic Nord Stream-2 znaleziono nienaruszony bombowiec z czasów drugiej wojny światowej

Szczątki samolotu znajdują się blisko linii gazociągu bałtyckiego w zachodniej części Zatoki Fińskiej, informuje YLE. W jednym artykule dwie sprzeczne informacje.

Portret użytkownika ajwaj

"w bardzo dobrym stanie",

"w bardzo dobrym stanie", "Maszyna wygląda na całkowicie nieuszkodzoną."
ekhm...bombowiec sprzedam, latany tylko w niedzielę do kościoła - okazja.

P.S.
sądzę, że bombowiec "całkowicie nieuszkodzony w bardzo dobrym stanie" to by raczej lądował na lotnisku, a nie pod wodą. No, ale że to byli amerykanie, to kto ich tam wie.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

No. Obśmiałem się nieźle.

No. Obśmiałem się nieźle. Gratuluję poczucia humoru.

Ale niepokoją mnie te pociski, które firmy mają tam wysadzać. Na dnie Bałtyku leży dość dużo beczek z jakimiś syfami jeszcze z drugiej wojny. Naprawdę dużo i są mocno pordzewiałe, dlatego wojskowi nurkowie nie chcieli ich ruszać, bo się rozpadały. Wiem to od nurków, sprzed 10 lat przynajmniej. Toteraz są jeszcze bardziej zardzewiałe. I jak oni tam mają zamiar bum, bum, a celować pewnie mocno nie będą, to nam nasz piękny Bałtyk całkiem zatrują. Na długo, bo słaba wymiana wody przez cieśniny. Amerykanie, wiadomo.

2279

Portret użytkownika ajwaj

Myślę, że _obawy_ o pękanie

Myślę, że _obawy_ o pękanie beczek są już zupełnie bezpodstawne. Spokojnie można je zmienić na pewność. Jakieś 10 lat temu podczas wycieczki kajakowej przewodnik sprzedał info, że były badania wód w jeziorach mazurskich i znaleziono małe ale pewne ślady jakiegoś syfu wojskowego z II wś (nie pamiętam nazwy). Innymi słowy: skoro w słodkiej wodzie już jakaś beczka przerdzewiała to w słonej na pewno wszystkie są w dużo gorszym stanie.

Skomentuj