Na dnie oceanu znaleziono naturalną kapsułę czasu

Kategorie: 

Źródło: JOIDES Resolution

Naukowcy z University of Chicago w USA znaleźli w podwodnych skałach pozostałości wody morskiej w wieku dwudziestu tysięcy lat.

 

Geolodzy i oceanolodzy badali skały wapienne na archipelagu Malediwów na Oceanie Indyjskim, pozyskane z dna morskiego za pomocą wiertarki na pokładzie statku badawczego JOIDES Resolution. Długość rdzeni (próbek skał) wynosiła ponad 1,6 km. Woda wydobyta z osadów okazała się bardziej słona niż zwykła woda morska. Analiza składu chemicznego i izotopowego wykazała, że woda nie była związana ze współczesnym oceanem.

 

Zdaniem naukowców wyniki pokazały, że w przeszłości zasolenie wody morskiej odgrywało bardziej znaczącą rolę w globalnej cyrkulacji oceanicznej niż obecnie. Oceany były znacznie bardziej słone niż teraz, ponieważ lodowce zawierały duże ilości świeżej wody.

 

Odkrycie pozwala na przetestowanie teoretycznych modeli klimatycznych ostatniej epoki lodowcowej, które opierają się na pośrednich danych pochodzących z kopalnych korali i składzie chemicznym skał osadowych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt

loading...


Komentarze

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj