Na dnie Oceanu Spokojnego znajduje się największy wulkan świata

Kategorie: 

Źródło: https://stopru.com/in-the-pacific-ocean-have-discovered-the-largest-volcano-in-the-world/16782/

Na stronie internetowej Nature Geoscience pojawiły się wieści, że geofizycy z Ameryki znaleźli ogromny wulkan na dnie Pacyfiku, który jest bliski obszarowi Wielkiej Brytanii. Jest to największa wulkaniczna góra w Układzie Słonecznym.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów z University of Texas A & M. William Seger i jego koledzy badali dno na północno-zachodnim Pacyfiku. W rezultacie okazało się, że Płaskowyż Tamu, znajdujący się na obszarze Wzgórza Szatskiego, jest gigantyczną strukturą wulkaniczną.

 

Średnica Tamu wynosi około 625 km, a jego wysokość wynosi cztery kilometry. Wybuchy nie miały miejsca od ponad 140 milionów lat. Wulkan umożliwił ekspertom zrozumienie objętości magmy, która może gromadzić się w trzewiach ziemi, a następnie wypłynąć na powierzchnię.

 

W tej chwili ziemski system wulkaniczny jest słabo poznany, ponieważ przeważająca część wulkanów jest ukryta na dnie morskim. Omawiany masyw Tamu znajduje się półtora kilometra na wschód od Japonii w miejscu połączenia trzech litosferycznych płyt. Nie jest wykluczone, że depozyty lawy wynikały z nałożenia się „zawartości" kilku wulkanów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika kapitan ameryka

Dokładnie tak ,pierszeństwo

Dokładnie tak ,pierszeństwo ma pierwsze odkrycie ,jesli drugi ma podobna wielkośc nie mozna go nazywac najwiekszym bo zreszta pierwszy jak i drugi pomiar na sto procent nie jest dokładny tak samo jak nie śą dokładne gpsy na ziemi do kilku a nawet kilkunastu metrów.Bzdety i tyle.

+ Jestem zajebisty    - Jestem waszym guru

Skomentuj