Na dnie Oceanu Spokojnego znajduje się największy wulkan świata

Kategorie: 

Źródło: https://stopru.com/in-the-pacific-ocean-have-discovered-the-largest-volcano-in-the-world/16782/

Na stronie internetowej Nature Geoscience pojawiły się wieści, że geofizycy z Ameryki znaleźli ogromny wulkan na dnie Pacyfiku, który jest bliski obszarowi Wielkiej Brytanii. Jest to największa wulkaniczna góra w Układzie Słonecznym.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów z University of Texas A & M. William Seger i jego koledzy badali dno na północno-zachodnim Pacyfiku. W rezultacie okazało się, że Płaskowyż Tamu, znajdujący się na obszarze Wzgórza Szatskiego, jest gigantyczną strukturą wulkaniczną.

 

Średnica Tamu wynosi około 625 km, a jego wysokość wynosi cztery kilometry. Wybuchy nie miały miejsca od ponad 140 milionów lat. Wulkan umożliwił ekspertom zrozumienie objętości magmy, która może gromadzić się w trzewiach ziemi, a następnie wypłynąć na powierzchnię.

 

W tej chwili ziemski system wulkaniczny jest słabo poznany, ponieważ przeważająca część wulkanów jest ukryta na dnie morskim. Omawiany masyw Tamu znajduje się półtora kilometra na wschód od Japonii w miejscu połączenia trzech litosferycznych płyt. Nie jest wykluczone, że depozyty lawy wynikały z nałożenia się „zawartości" kilku wulkanów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika kapitan ameryka

Dokładnie tak ,pierszeństwo

Dokładnie tak ,pierszeństwo ma pierwsze odkrycie ,jesli drugi ma podobna wielkośc nie mozna go nazywac najwiekszym bo zreszta pierwszy jak i drugi pomiar na sto procent nie jest dokładny tak samo jak nie śą dokładne gpsy na ziemi do kilku a nawet kilkunastu metrów.Bzdety i tyle.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Skomentuj