Na Ceres odkryto materię organiczną, która powstała za sprawą procesów chemicznych

Kategorie: 

Źródło: NASA

Ceres to wciąż jeden z najbardziej fascynujących światów w Układzie Słonecznym – ta karłowata planeta po raz kolejny przerosła oczekiwania ziemskich astronomów.

 

Wedle artykułu opublikowanego w „Science” międzynarodowemu zespołowi badawczemu udało się zlokalizować bogate złoża materii organicznej na północnej półkuli Ceres, dokładniej ujmując – w pobliżu krateru Ernutet.

 

Występujące tam materiały organiczne składają się z cząstek różnego rodzaju węglowodorów oraz metanu. Jest to fascynujące i ważne odkrycie, ponieważ uznaje je się za podstawę, z której powstają cząsteczki przekształcające się później w aminokwasy, podstawowy budulec znanego nam życia organicznego.

 

Zalążek związków organicznych odnalezionych na Ceres jest niezwykle kruchy, co tylko potwierdza tezę, że powstały one właśnie na tej planecie karłowatej, a nie przyleciały i osiadły z innego ciała niebieskiego. Dodatkowym dowodem dla tej tezy jest fakt, że nie są one rozsiane po różnych częściach planety.

„To pierwszy raz, gdy odczyty są tak czytelne i dotyczą ciała niebieskiego nie posiadającego powietrza” powiedziała na konferencji prasowej Maria Chiara De Sanctis, główna zarządzające projektem Włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki. „Odkrywaliśmy zalążki różnych związków organicznych również na asteroidach i kometach, jednak nigdy nie dało się ich przypisać do określonego rodzaj materii organicznej.”

Precyzja przeprowadzonych badań była możliwa dzięki nowoczesnemu systemowi badań VIRMS, polegającemu na mapowaniu widzialnego spektrometru w podczerwieni, który umieszczono na pokładzie sondy NASA o nazwie „Dawn”. Obecnie zajmuje się ona badaniem i odkrywaniem Ceres. Jest to urządzenie odpowiedzialne również za odkrycia innych cząsteczek i związków chemicznych.

 

Okazało się, że Ceres jest światem bogatym również w amoniak, węglany, sole oraz wodę w formie lodu. Wszystkie one występujące razem, w połączeniu z odkryciem związków organicznych, sugerują, że właśnie ta planeta karłowata jest faworytem Układu Słonecznego mającym szansę na stworzenie kolejnych form życia organicznego.

 

Sonda „Dawn” badała Ceres przez dwa lata, ukazując nam wnętrze największego ciała niebieskiego w pasie planetoid. Jest to unikalny świat wulkanów soli oraz okresowo znikających lodowych wulkanów. Misja „Dawn” trwa nadal, a gdy dobiegnie końca, sonda ta osiądzie na orbicie Ceres stając się jej satelitą.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

BUHAHHAAAA...!!! "spektrum

BUHAHHAAAA...!!! "spektrum podczerwieni"... "Związki organiczne"... DLA NIE WTAJEMNICZONYCH W TE KWESTIĘ podaję, że związki chlorowe i azotowo- krzemowe maja to samo widmo a organicznymi nie są. To samo dotyczy merkaptanów ( tioalkoholi) gdzie wegiel jest zastąpiony siarką i tworzy również pochodne metaliczne zwane merkaptydami (zwiazki z rtęcią...0 a tlen w tych związkach może być zastąpiony innym pierwiastkiem utleniającycm np tellurem, selenem, czy siarką

 Tak, że niech nie pierdolą kocopoołów o "związkach oragnicznych" i "widmie podczerwieni", bo na idiotę nie trafili chuje jedne!!

Portret użytkownika Dawid156

Prawdopodobnie Ci dzielni

Prawdopodobnie Ci dzielni naukowcy chyba nie słyszeli o tym, że Ceres to pozostałość po Maldeku( Tiamat) gdzie życie zakwitło na wiele wiele milionów lat przed Ziemią, nic wieć dziwnego że odkryto na Ceres ślady życia organicznego.Po prostu musieli to w końcu odkryć !!!