Na Borneo rybacy używają prymitywnych bomb do połowu ryb

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Rybacy bombardują jedną z najcenniejszych raf koralowych na naszej planecie, ponieważ rozpaczliwie szukają pożywienia.

 

Wody morskie u wybrzeży Sabah w malezyjskim Borneo znane są z bogatych raf koralowych i różnorodnych gatunków ryb rafowych. To jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Rafa jest domem dla 600 gatunków koralowców i setek gatunków ryb.

Większość nadmorskich społeczności na wyspie żyje z morza. Mężczyźni łowią ryby, aby wyżywić swoje rodziny. Usiłując konkurować z trawlerami przemysłowymi, ludzie używają bomb dynamitowych do zabijania lub ogłuszania ryb. Metoda ta zyskała popularność wśród drobnych rybaków.

 

Z pewną ilością azotanu potasu w postaci nawozu, benzyny, butelki po piwie i fosforu z zapałek tworzy się prymitywne boby. Ładunki produkowane w domowych warunkach rzucane są na rafę w celu ogłuszania ryb. Uszkodzone ryby pływają pęcherzami do góry na powierzchni, gdzie łatwo je zebrać.

 

Bomby są tanie i skuteczne. Koszt stworzenia jednej wynosi około 5,50 dolarów australijskich. Jedna eksplozja zapewnia wystarczającą ilość ryb, aby wyżywić jedną rodzinę przez kilka tygodni, ale te wybuchy niszczą rafy koralowe. Jedna butelka po piwie wysadza krater o średnicy od dwóch do trzech metrów, podczas gdy towarzysząca mu fala uderzeniowa i gruz duszą otaczające korale, zapobiegając ich regeneracji. Czasem pociski wybuchają przedwcześnie, okaleczając, a nawet zabijając rybaków.

„Wiemy, że bombardowanie ryb może być zabójcze, ale co możemy zrobić?” – tłumaczy jeden z rybaków. „To nasze źródło utrzymania od lat”.

Tom Gibson, biolog morski pracujący w Borneo's Tropical Research and Conservation Centre, twierdzi, że region może rywalizować z jedną z największych atrakcji turystycznych Australii.

„Przed dzikim połowianiem ryb rafa byłaby porównywalna do Wielkiej Rafy Koralowej, a może była nawet piękniejsza”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Oto są skutki połowów ryb

Oto są skutki połowów ryb przez wielkie statki przetwórnie ,które naprowadzane satelitarnie nie dają żadnej szansy ucieczki całym ławicom ! A potem wyspiarze nie mają co jeść ! I kto tu jest winny zniszczenia ?! 

Skomentuj