Na Bliskim Wschodzie odkryto ślady starożytnego wina

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dzięki „pamięci” gliny można dowiedzieć się, co pito w odległej przeszłości. Wpływa na to porowata struktura gliny, która doskonale absorbuje ciecz. Eksperci amerykańskiego projektu archeologii biomolekularnej studiują skład starych naczyń glinianych, w wyniku tego odkryto najsłynniejsze wino na Bliskim Wschodzie.

 

Naukowcy, zajmujący się badaniami napojów alkoholowych popularnych w starożytności, śledzili ślady związków zawartych w cieczy, przy zastosowaniu nowoczesnej technologii. Ponoć dowiedziano się w ten sposób jakie wino pito podczas ostatniej wieczerzy. Miał być to napój z suszonych na słońcu winogron, z dodatkiem owoców oraz przypraw: granatu, szafranu oraz cynamonu.Ślady najstarszego wina na Bliskim Wschodzie znaleziono na terenie współczesnego Iranu. Sześć dziewięciolitrowych naczyń glinianych, które zakonserwowały ślad starożytnego napoju datuje się na rok 5400 przed naszą erą.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Medium

Miał być to napój z suszonych

Miał być to napój z suszonych na słońcu winogron, z dodatkiem owoców oraz przypraw: granatu, szafranu oraz cynamonu.

Hehehe, a alkohol wyparował... Biggrin

A tak poważnie, to ponoć ongiś wino nie było żadnym tam alkoholowym napojem. Alkoholowe to było zepsute wino. 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj