Na Bliskim Wschodzie latają rakiety! Trwa dziwna wojna Arabów z Persami

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Ostatnio dochodzi do wyraźnego wzrostu ilości ataków rakietowych na Bliskim Wschodzie. Coraz częściej latają rakiety balistyczne i wygląda na to, że toczone tam wojny pośrednie niebezpiecznie zbliżają się do momentu, który przeistoczy je w wojnę realną między Iranem z jednej strony i Arabią Saudyjską z Izraelem wspomaganym USA z drugiej.

Bliskowschodni węzeł gordyjski zdaje się być już na takim poziomie skomplikowania, że nie widać już szans na rozwiązanie wzajemnych animozji innego niż wojna. Zresztą właściwie trwa ona już teraz i to w dwóch miejscach na raz.

 

Chodzi o szyicką (alawicką) Syrię, którą usiłowano podbić za pomoca najemników dżihadystów sponsorowanych przez państwa zachodnie, Izrael i Arabię Saudyjską, oraz o Jemen, gdzie Saudowie rozpoczęli interwencję wojskową. W obu przypadkach przegrali i w obu przypadkach genezą konfliktu jest wielowiekowy konflikt religijny sunnicko-szyicki.

 

Arabia Saudyjska ma swoich dżihadystów habitów którzy niczym armia inwazyjna usiłowali podbić Syrię, a Iran ma swoich fundamentalistów z organizacji Hezbollah oraz jemeńskich rebeliantów Huti. właśnie oni odpowiadają za ostatni ataki rakietowe na stolicę Arabii Saudyjskiej i dzisiaj na Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Rakiety które lecą w tej chwili na sunnickie stolice prawdopodobnie pochodzą z Iranu. Mimo że nie udało im się osiągnąć celów, ponieważ zostały zestrzelone, to wpływ psychologiczny ataków był bez wątpienia ogromny. Dzisiejszy atak był kierowany w stronę budowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich elektrowni atomowej Barakah. Pierwszy reaktor, który podobno był celem, ma być tam włączony w przyszłym roku.

Nie wiadomo czy rakieta balisyczna Huti trafiła w ten plac budowy. ZEA posiadają system antyrakietowy Patriot, który do zestrzelenia podobnej rakiety nad Rihadem, użyła pod koniec listopada Arabia Saudyjska. Aby skutecznie unieszkodliwić zagrożenie, odpalono wtedy aż 4 antyrakiety! Szykujący się do przejęcia tronu w Arabii Saudyjskiej książe Muhammad ibn Salman as-Saud jest znany z wojennych planów względem irańskich szyitów. To właśnie on odpowiada za kompromitującą w skutkach kampanię w Jemenie. 

Potencjalny nowy król Arabii Saudyjskiej - książe Muhammad ibn Salman as-Saud

Sytuacja na Bliskim Wschodzie zaognia się cały czas. Iran wygrywa zarówno w Syrii jak i w Jemenie, czego dowodem są coraz bardziej prowokacyjne zachowania wspieranych przez nich Huti. Wygląda na to że wielki konflikt zbrojny w tej części świata jest już tylko kwestią czasu. Pojawiają się nawet informację że armia amerykańska gromadzi już siły w Kuwejcie. Gdyby tak było to wojna z Iranem rzeczywiście mogłaby być nieunikniona.

Z drugiej strony nawet jeśli Arabia Saudyjska i Iran ruszą na wojnę, to również będzie to wojna pośrednia, bo przecież za Iranem stoi Rosja i Chiny a za Arabią Saudyjską USA i Izrael, który zaczyna się ostatnio zachowywać bardzo prowokacyjnie. Kraj ten po prostu atakuje sobie za pomocą swoich rakiet wybrane cele na terytorium innego państwa, w tym wypadku Syrii. Izraelskie władze stwierdzają oficjalnie, że niszczą sobie po prostu irańskie bazy wojskowe, jakby to uzasadniało bezprecedensową agresję na inne państwo. To tak jakby Polacy co jakiś czas robili sobie nalot na Ukrainę i strzelali rakietami w jakieś znajdujące się tam cele, a cały swiat ze zrozumieniem kiwałby tylko głową z aprobatą. 

 

Ataki rakietowe stały się zatem codziennością Bliskiego Wschodu i wygląda na to, że wielka konfrontacja sunnitów z szyitami podlana sosem izraelskich interesów, nadciągnie bardzo szybko i wywoła pożogę wojenną w całym regionie. Od czasu gdy Amerykanie wprowadzili tam "demokrację" jest zresztą coraz gorzej i ta krwawa kulminacja, która nadciąga jest już chyba niestety nieunikniona. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kimbur

"Rakiety które lecą w tej

"Rakiety które lecą w tej chwili na sunnickie stolice prawdopodobnie pochodzą z Iranu." to zdanie powinno wyglądać tak: Rakiety, które lecą w tej chwili na sunnickie stolice, prawdopodobnie pochodzą z Iranu.

Niby nic takiego, prawda? ale świadczy o podejściu do języka polskiego. Dla Polaka powinno być istotne, zwłaszcza w obliczu rakiet latających.

PS. Też lubię się pomądrować.

Portret użytkownika CCCP

Izrael to jedyne

Izrael to jedyne supermocarstwo regionu, którego nikt nie ruszy ze względu na opiekę USA oraz posiadanie atomówek.

Niemniej Iran powinien być zostawiony w spokoju, jest to piękny i w miarę spokojny kraj. Komu on zagraża? Realnie nikomu.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika kuba8131

I pomyśleć że Izrael i Arabia

I pomyśleć że Izrael i Arabia Saudyjska to jeszcze niedawno śmiertelni wrogowie, doktryna tych państw nakazuje nienawidzić jedno drugiego. Do dzisiaj te kraje nie mają stosunków dyplomatycznych. A jednak o dziwo potrafili się dogadać.

,,Europa albo będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale" - Robert Schuman

Portret użytkownika Chrobry1

A twoj pis lezie w dupke

A twoj pis lezie w dupke zydom i lize im rowa ,baraznie ,co powiedza ,przyklepuje ,antoni jezdzi z duda i w mytce poslusznie chodzi a nasi piloci bronia tego badziewia . Zastanow sie kogo popierasz glabie .

Portret użytkownika U_P_Adlina

wrogowie?  SSaudowie to

wrogowie?  SSaudowie to krypto-żydzi. No i masz się z czego cieszyć. Zbójecki israhell i ludobójczy reżim ssaudów, który obcina ludziom łby mieczem na ulicy jak za czasów średniowiecza pasują do siebie. Jakoś nigdy nie płakałeś nd tymi ludźmi, których ssaudyjski reżim morduje publicznie? Dlaczego? Taki jestes wrażliwy na "bezprawie" innych, a tu ani słowa. Podwójne standardy? To takie talmudyczne.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika kuba8131

Nigdzie nie napisałem że się

Nigdzie nie napisałem że się z tego ciesze; wręcz przeciwnie.

Jeszcze kilkanaście lat temu oba te kraje były wrogami. Od powstania Izraela, podczas wojen żydowsko-arabskich Saudowie czasami angażowali się w walki z Izraelem. Nawet w 1973 podczas wojny Jom Kippur Saudowie nałożyli embargo na Stany Zjednoczone za to że wspierali Izrael (tzw. kryzys naftowy; jednakowoż Amerykanie obeszli embargo kupując ropę m.in od Wenezueli więc Saudowie obawiając się że stracą kupującego szybko je wycofali)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_naftowy

Dopiero od niedawna stosunki między Izraelem a AS zaczęły się normalizować (powodem jest oczywiście Iran) ale nadal te kraje nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

,,Europa albo będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale" - Robert Schuman

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Autor komentarza

2 dni temu Izrael odpalił w

2 dni temu Izrael odpalił w zależności od podających źródeł 6 do 8 rakiet na bazę Kiswa pod Damaszkiem. Baza nalezy do syryjskiej 1 dywizja syryjskiej ale stacjonuja tam też irańczycy. Zniszczono infranstrukture, żródła katarskie podają że zgineło co najmniej 12 żółnierzy. OPL strąciła strąciła 1 do 2 rakiet systemem pancyr s1. S-400 jak sie okazuje pełni rolę reprezentacyjną tylko na defilady w Moskwie podobnie jak T14 armata i inne ruskie wynalazki. Atak dokonało lotnictwo, izrael nie pochwalił się ale wszystko wskazuje na F-35 Efir.  

Portret użytkownika U_P_Adlina

To jeden może dwa trolle

To jeden może dwa trolle banderowskie o kilku nickach. Są szkoleni do tego, aby robić na portalach sztuczny tłok. I są sfrustrowani, bo ich prymitywna propaganda odbija się od Polaków jak piłka. Stąd tak kwiczą pod każdym tematem zawsze o tym samym.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj