Na biegunie południowym zarejestrowano rekordowe ocieplenie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ciągu ostatnich trzydziestu lat, temperatura na biegunie południowym wzrosła trzykrotnie szybciej niż średnia globalna. Tak stwierdził zespół klimatologów z Nowej Zelandii, WIelkiej Brytanii i ze Stanów Zjednoczonych.

 

Naukowcy odkryli, że temperatura wzrasta o około 0,6 stopnia Celsjusza co dziesięć lat, co stanowi trzykrotność średniego wzrostu temperatury na całej planecie. Zdaniem ekspertów jedną z przyczyn tego zjawiska był wzrost temperatury powierzchni morza we wschodnim Oceanie Spokojnym. Wywołało to anomalię cyklonową na Morzu Weddella, która wraz z innymi czynnikami geofizycznymi ułatwiła przepływ ciepłego wilgotnego powietrza przez Biegun Południowy.

 

Według specjalistów, przez 30 lat do 2018 roku włącznie, średnia temperatura na biegunie południowym wzrosła o 1,8 stopnia Celsjusza. Naukowcy podkreślają w swojej pracy ścisłe powiązanie wewnętrznego klimatu antarktycznego ze zmiennością w tropikach.

 

Co więcej, badanie to pokazuje, że wewnętrzna zmienność atmosferyczna może wywoływać ekstremalne regionalne zmiany klimatu w całym wnętrzu Antarktydy.Według danych z 20 stacji meteorologicznych wzrost temperatury na biegunie południowym był siedmiokrotnie wyższy niż średnia dla całej Antarktydy.

 

Wyniki badań zmian klimatu na biegunie południowym opublikowano 29 czerwca w czasopiśmie naukowym Nature Climate Change.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika osa

Tylko co z tego truizmu, co

Tylko co z tego truizmu, co napisałeś, wynika?

Pytanie, czy my chcemy również zaliczać się do tych organizmów, dla których te warunki będą sprzyjące?

Kolejny pytanie, jak mądre są działania zmieniające drastycznie i szybko środowisko w taki sposób, że przestanie być dla nas sprzyjające?

Skomentuj