Na Bali wystąpiła freatyczna erupcja wulkanu Agung, który ma potencjał aby ochłodzić ziemski klimat

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Po wielu tygodniach oczekiwania po oznakach przebudzenia, 21 listopada br. na indonezyjskiej wyspie Bali rozpoczęła się erupcja freatyczna wulkanu Agung. Para, uformowana przez podgrzewanie wody gruntowej lub deszczowej, oddziałuje z magmą, a w wyniku tego na szczycie góry można obserwować szary dym.

 

O zdarzeniu na bieżąco informuje Krajowy Urząd ds. Eliminacji Konsekwencji Klęsk Żywiołowych w Indonezji (BNPB). Specjaliści twierdzą, że nie dzieje się nic niezwykłego. Poziom niebezpieczeństwa, dotyczący tego wulkanu, został podwyższony w lecie, a we wrześniu ewakuowano 135 tys. ludzi, żyjących w jego sąsiedztwie. Na razie nie stwierdzono komplikacji w ruchu lotniczym, a międzynarodowy port lotniczy na Bali działa normalnie bez zakłóceń.

 

Wulkan Agung jest jednym z największych wulkanów warstwowych w tropikalnej części Azji i jest znany naukowcom z powodu rzadkich, ale bardzo silnych erupcji. Ostatni raz Agung "obudził się" w 1963 roku, a jego erupcja doprowadziła do śmierci około tysiąca mieszkańców wyspy. Konsekwencją tego wydarzenia była także serii nagłych zmian klimatycznych. Klimatolodzy potwierdzają, że erupcja dużej skali, jaka może się tam wydarzyć, spowodowałaby tymczasowy okres ochłodzenia. Dokładnie tak stało się po wybuchu wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 roku.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątKomentarze

Skomentuj