Na Bali może dojść do wielkiej erupcji wulkanicznej! Wulkan Agung zmusił do ewakuacji 60 tysięcy osób

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Z powodu ryzyka erupcji wulkanu Agung na wyspie Bali, aż 60 tysięcy osób musiało opuścić swoje domy. W ramach rządowej pomocy humanitarnej ewakuowani otrzymali tysiące materacy i koców. Prewencyjnie rozdawane są również maski, w celu ochrony mieszkańców przed wulkanicznymi gazami i przed popiołem. 

Indonezyjska agencja zapobiegania katastrofom odnotowuje znacznie większą częstotliwość występowania trzęsień ziemi w obrębie kaldery wulkanu niż w niedalekiej przeszłości. Eksperci obawiają się, że to wskazuje na aktywność magmy, która zbliża się do powierzchni. W poniedziałek odnotowano tam ponad 560 takich wstrząsów. 

Poziom niebezpieczeństwa wulkanu w został podniesiony do maksymalnego. Wokół krateru wyznaczono obszar o ograniczonym dostępie sięgający 12 km. Niemniej jednak mieszkańcy Bali często łamią te ograniczenia podczas wypasu bydła na stokach wulkanu. 

Agung to aktywny stratowulkan, będący jednocześnie najwyższym szczytem na wyspie Bali, sięgającym 3031 m. Ostatnia wielka erupcja Agunga miała miejsce w latach 1963-1964. Była to bez wątpienia jedna z największych erupcji XX wieku. Jej ofiarą padło ponad 1500 osób. Lahary spływające po zboczach spowodowały wtedy śmierć kolejnych 200 ofiar. Tamta erupcja została sklasyfikowana jako VEI5, tak jak erupcja Wezuwiusza w 79 r. i St. Helens  w 1980 r.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj