Na Antarktydzie odnotowano najmniejszy obszar lodu morskiego od pół wieku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Arctic and Antarctic Research Institute (AARI) odnotowali najniższy zasięg lodu morskiego na Antarktydzie od 44 lat. Zdaniem ekspertów, zmniejszenie powierzchni jest spowodowane ogólnym ociepleniem i silniejszym napływem ciepłej wody z regionów subtropikalnych na Antarktydę, powiedział dziennikarzom serwis prasowy AARI w czwartek.

 

Istnieje kilka przyczyn tego rekordowo niskiego obszaru lodu morskiego. Głównym z nich jest Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (ACC). Oddziela on ciepłą wodę subtropikalną na północy od zimnej wody na południu. Chociaż ma on niewielki wpływ na ocean, prąd zwiększa kołowe prądy powrotne, a wzmocnienie gałęzi powrotnych ACC prowokuje napływ ciepłej wody do dryfującego lodu– donosi służba prasowa instytutu.

 

Stałe obserwacje na Antarktydzie prowadzą specjaliści z Centrum Informacji Lodowej i Hydrometeorologicznej AARI. Według nich pod koniec lutego 2023 r. powierzchnia lodu morskiego Antarktydy wynosiła około 1,8 mln kilometrów kwadratowych - to najniższy zasięg lodu morskiego zarejestrowany na Antarktydzie od 1979 roku. Lód pozostały po letnim topnieniu zachował się głównie w morzach Weddella i Amundsena, w pozostałych morzach pozostał tylko wzdłuż wybrzeża. Ogólnie rzecz biorąc, w sezonie letnim 2022-2023, według AARI, minimalną pokrywę lodową w ciągu ostatnich 7 lat zaobserwowano również na Oceanie Południowym otaczającym Antarktydę - 2,23 mln kilometrów kwadratowych.

 

Specjaliści AARI przypominają, że na południowej półkuli Ziemi zima kończy się we wrześniu, kiedy powierzchnia lodu morskiego na Antarktydzie osiąga swoje maksimum - około 18-19 mln km kwadratowychKażdego roku w okresie od grudnia do lutego następuje letnie topnienie lodu morskiego wokół Antarktydy i zwykle powierzchnia lodu zmniejsza się do 3 milionów km kwadratowych, czyli znacznie więcej niż w ostatnich latach.

 

Oprócz częstszych napływów wody z regionów subtropikalnych, naukowcy wymieniają ogrzewanie subglacjalne wzdłuż wybrzeża kontynentu w sektorze Pacyfiku jako przyczyny ocieplenia Antarktydy. Znajduje się tutaj najpotężniejsza część arktycznego pasa wulkanicznego. Jednocześnie litosfera w tym obszarze jest przerzedzona, co pozwala magmie unosić się blisko powierzchni. Wraz z aktywacją całej prowincji wulkanicznej, masowe erupcje przyczyniają się do wzrostu tempa topnienia lodu morskiego.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Gall Annonim

Czy Ci Naukoffce brali pod

Czy Ci Naukoffce brali pod uwagę przebiegunowanie? Naturalna kolej rzeczy, gdy biegun się zmienia lód musi stopnieć w starym miejscu a pojawi się w nowej lokacji bieguna.  Wink Napisz im o tym ... Pozdrawiam

Portret użytkownika BG-OG

A jakie były poziomy 200, 600

A jakie były poziomy 200, 600, 1000, 5000, 1000000 lat temu. Tego nie wiedzą i się nie dowiedzą . To wszystko modele teoretyczne , mające na celiu  ugruntowanie kasty najbogatszych, rządzących politykami , którzy zawiadują już dziś za pomoca "karykatury demokracji" przyszłymi biedakami . Marksizm wraca w nowej odsłonie , i jak w każdej odsłonie pochłonie miliony ofiar.

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Im brudniejsza woda tym

Im brudniejsza woda tym szybciej się nagrzewa, a teraz pomyśl przez ile lat ścieki wylewano do rzek nie przejmując się tym, że z czystej rzeki robiono brunatny syf który sobie płynął do mórz i oceanów. Dodaj do tego wszystkie elektrownie, które wykorzystują rzeki do chłodzenia reaktorów i skraplania pary z turbin - sprawdź sobie normy dopuszczalnych temperatur wody zrzutowej. 

Każde zanieczyszczenie zmniejsza przepuszczalność wody dla światła - czyli zwiększa w niej akumulację ciepła, a z drugiej strony brudna woda mniej światła odbija spowrotem. 

Skomentuj