Na Antarktydzie odnaleziono nieznane dotychczas ogromne jezioro podlodowcowe

Kategorie: 

Zdjęcie: pixabay.com/CC0 Public Domain

Brytyjscy naukowcy z Imperial College w Londynie, pod kierunkiem dr Martina Siegerta stwierdzili, że pod grubą warstwą antarktycznego pokrywy lodowej może się znajdować nieznane dotychczas ogromne podlodowcowe jezioro, które mogą zamieszkiwać unikalne formy życia, odseparowane od świata zewnętrznego przez miliony lat.

 

Naukowcy dokonali odkrycia na podstawie zdjęć satelitarnych, które wykazały szereg głębokich bruzd na powierzchni Ziemi Księżniczki Elżbiety. Naukowcy uważają, że bruzdy pojawiły się w czasie odpływu wody podlodowcowego jeziora. Badacze zaobserwowali podobne formacje wzdłuż brzegów innych znanych subglacjalnych jezior.

 

Według ekspertów, nowe jezioro ma długość około 100 km i szerokość 10 km. W formie przypomina jeziora rynnowe. Oprócz jeziora znajduje się tam sieć przynajmniej dwóch kanałów pod lodem, które biegną na 1000 km wzdłuż wschodnich wybrzeży Antarktydy.

Odkrywcy są przekonani, że zlokalizowanie tego jeziora subglacjalnego, od którego większe jest tylko pobliskie Jezioro Wostok, ma ogromne znaczenie naukowe, ponieważ nowy akwen znajduje się bliżej stacji badawczych i więcej ekip będzie mogło próbować uczestniczyć w poszukiwaniach jakichś form życia. Mogą się tam znajdować endemiczne gatunki zwierząt, które są odporne na zimno. Naukowcy są pewni, że "worek z odkryciami" na Antarktydzie dopiero się rozwiąże.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj