Na Antarktydzie odkryto niezwykłą prostokątną górę lodową

Kategorie: 

Źródło: NASA

Na Antarktydzie odkryto niezwykłą górę lodową, która wygląda tak, jakby została celowo wyrzeźbiona w taki sposób przez człowieka. Naukowcy udokumentowali już wcześniej podobne przypadki, lecz mimo wszystko mamy do czynienia z niezwykłym i nietypowym zjawiskiem. 

Najnowszy fenomen jest przykładem płytowej góry lodowej, która w przeciwieństwie do zwykłych lodowców, charakteryzuje się płaskimi wierzchołkami, stromymi bokami, a czasem także ogromnymi rozmiarami. Płytowe góry lodowe mogą rozciągać się nawet na setki kilometrów.

 

Naukowcy z NASA wyparzyli zjawiskową górę lodową w ramach prowadzonej na Antarktyce operacji IceBridge, a więc stałej misji monitorowania regionów polarnych i śledzenia globalnych skutków zmian klimatycznych.

Płytowe góry lodowe są pozostałością po cieleniu się, czyli odłamywaniu się fragmentów lodowca. W tym przypadku niespodziewanie prostokątna góra lodowa oderwała się od Larsen C, a więc tej samej półki lodowej, która "wyprodukowała" gigantyczną górę A-68 w lipcu 2017 roku. Bazując na stosunkowo gładkich krawędziach i nieskazitelnym stanie, NASA oceniła, że do cielenia musiało dojść niedawno.

 

Góra nie została jeszcze dokładnie zmierzona, lecz naukowcy szacują, że ma około 1,6 kilometra szerokości i na zdjęciu widać jedynie jego czubek, ponieważ 90% masy lodowej znajduje się pod wodą. 

 

Na fotografii widzimy oczywiście tylko urywek góry lodowej i wątpliwe jest, by cała powierzchnia była aż tak idealnie geometryczna. Jednak niezależnie od tego zdjęcie robi ogromne wrażenie...

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika lit

Od strony fotograficznej ten

Od strony fotograficznej ten 5ciobok nie komponuje sie w zaden sposob z otaczajacym go tlem. Ktos w paincie ulepil balwanka na jakims zdjeciu i opublikowal to w sieci pod cudaczna nazwa i wyjasnieniem.

Na GIFie struktura obiektu odbiega od zdjecia, brak na zdjeciu calosci, nieczytelnosc calosci. To wyglada, jakby ktos uzyl pipetki do pobrania koloru z gory w lewym dole ekranu, wylal z wiadra ten jeden kolor na "dach" struktury i bardzo rozmyl/rozjasnil jej boki. Konkluzja:

Bajki dla potluczonych.

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Widać że nie jest to twór

Widać że nie jest to twór naturalny ,lecz sztuczny. Ma wyporelowane ściany i wszystko pod kątek prostym. Na antarktydzie rządy mogą spokojnie tworzyć olbrzymie bazy pod wodą i pod lodem i nikt sie o tym nie dowie. To jest pewnie górna część jednego z takich kompleksów. Oblodzona i zaśnieżona ale pod tą warstwą lodu ,zapewne kryje się metal ,bądź inny materiał sztuczny. Takie kompleksy są ogromne ,jak ten na obrazku ,pewnie jedna ściana ma z jakieś 1,5km. A 80% znajduje się pod wodą. Tak tak to tam znikają miliardy dolarów rocznie z czarnego budżetu. Pod tym lodem kryją się rzeczy ,o jakich nie śniliśmy.

Portret użytkownika Max 1983

A NASA to jest jakaś

A NASA to jest jakaś niezależna organizacja na która rządy nie mają wplywu??Niby budują sobie tajny kompeks pod wodą na Antarktydzie ,a NASA im się wpi....a i zwraca uwagę ludzi na to miejsce??

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika MPas

Jak równo wypalili jakims

Jak równo wypalili jakims HARPem albo innym dziadostwem to niech teraz nie udają że to akurat tak sie odłamało. Dziwnym trafem góra lodowa która oderwała się od Larsen C tak wygląda. Już nawet nie chce mi sie udawać zdziwienia. 

Skomentuj