Na Antarktydzie od 200 lat nieoczekiwanie pada coraz więcej śniegu

Kategorie: 

Źródło: British Antarctic Survey, pixabay.com

Pierwsze kompleksowe badanie opadów śniegu na Antarktydzie dostarczyło istotnych informacji w kwestii ochrony środowiska. Naukowcy mogą dzięki temu ustalić prognozy wzrostu poziomu mórz.

Na kongresie Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (EGU) w Wiedniu zespół pod przewodnictwem British Antarctic Survey opisał swoje badania. Naukowcy pobrali 79 rdzeni lodowych na Antarktydzie i poddali je analizie. Ekspertyza pokazała 10% wzrost opadów śniegu w ciągu ostatnich 200 lat.

Autorka badań, dr Liz Thomas z British Antarctic Survey wyjaśnia: „Stosujemy szereg technik w celu przywrócenia balansu pomiędzy grubością lodu a opadami śniegu. Gdy utrata lodu nie jest uzupełniana przez opady śniegu, wówczas poziom morza wzrasta. Nasze najnowsze pomiary wskazują na znaczącą zmianę w balansie pomiędzy śniegiem a lodem w przeciągu ostatnich 200 lat.”

„Obecnie trwają międzynarodowe starania, by stworzyć komputerową symulację postępującego wzrostu poziomu morza.” dodała Dr Thomas

Wzrost opadów śniegu nie ma związku z topnieniem lodowców w regionach zachodniej Antarktydy, które przyczyniają się do globalnego wzrostu poziomu morza w około 14%.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Crabtree

Im bardziej pada śnieg, Bim –

Im bardziej pada śnieg, Bim – bom. Im bardziej prószy śnieg, Bim – bom. Tym bardziej sypie śnieg. Bim – bom. Jak biały puch z poduszki. I nie wie zwierz ni człek, Bim – bom. Choć żyłby cały wiek, Bim – bom kiedy tak pada śnieg, Bim – bom. Jak marzną mi paluszki.

Skomentuj