Na Alasce odkryto najstarszą skamielinę pływającego gada

Kategorie: 

Źródło: Rysunek thalattozaura, autor: Ray Troll 2020

Raz lub dwa razy do roku w bujnym lesie państwowym Tongass na południowo-wschodniej Alasce następują silne wahania pływów. Odsłaniają one skaliste strefy pływowe, które przez większość czasu są zanurzone pod wodą. Właśnie podczas jednego z takich odsłonięć prawie dziesięć lat temu geologom udało się znaleźć bardzo ważną skamielinę, która uzupełniła wiedzę społeczności naukowej na temat starożytnych gadów morskich.

W 2011 roku Geolog Jim Baichtal natknął się na najbardziej kompletny okaz thalattozaura. Jest to przedstawiciel jednej z pierwszych grup gadów zamieszkujących ląd, które przystosowały się do życia w oceanie. Choć żyły one na Ziemi przez miliony lat, ich skamieliny są stosunkowo rzadkie. Skamieliną z Tongass zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Alaska Fairbanks – jej analiza skończyła się dopiero teraz.

Aby właściwie umieścić nowy gatunek na drzewie filogenetycznym, badacze analizowali dziesiątki szczegółowych cech anatomicznych pochodzących ze skamielin na całym świecie. Do pracy wykorzystywano komputery analizujące informacje w celu ustalenia potencjalnych krewnych thalattozaura.

Źródło: University of Alaska Museum of the North

Dziś wiemy już, że thalattozaury żyły głównie w oceanach równikowych w okresie triasu – najstarszym okresie ery mezozoicznej. Gady były stosunkowo małe, mierząc zaledwie 4 metry długości. Posiadały cztery nogi i krótkie, spiczaste pyski.  Prawdopodobnie służyły one im do pożywiania się na rafach koralowych.

Źródło: University of Alaska Museum of the North​​​​​​​

Badacze uważają, że były one przystosowane do żerowania na płytkich wodach, jednak gdy poziomy mórz spadły, zmieniły się ich źródła pożywienia, przyczyniając się do ich stopniowego ginięcia. W nawiązaniu do lokalnej kultury Alaski naukowcy nazwali gada morskiego imieniem Gunakadeit. To potwór morski, który przynosi szczęście osobom, które go zobaczyły.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj