N + 1: duński wiatrak ustanowił rekord w produkcji energii wiatrowej

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Turbina wiatrowa, zainstalowana u wybrzeży Østerild w Danii, ustanowiła rekord świata w produkcji energii elektrycznej. Zmierzano wydajność urządzenia w ujęciu dobowym, informuje konsorcjum MHI Vestas. Dnia 01 grudnia 2016 turbina wyprodukowała 215,999.1 kilowatogodzin energii elektrycznej.

 

 

Według raportu organizacji non-profit Global Wind Energy Council, Dania zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu europejskim pod względem ilości stacji energetyki wiatrowej. W 2015 roku z pomocą wiatraków wyprodukowano 5,06 gigawatów energii elektrycznej. Współczesna Dania jest również europejskim centrum badań energii wiatrowej. Bardzo dobrze w tej branży funkcjonuje tam kooperacja między uczelniami i przedsiębiorcami.

 

Rekordowy wiatrak konstrukcyjnie mierzy 219 metrów wysokości. Posiada trzy skrzydła o długości 80 metrów każde. Łączna waga urządzenia wynosi 105 ton. Instalacja, oznaczona jako V164-8.0 MHI Vestas, rozpoczęła pracę w 2014 roku. Pierwotnie była ona wyposażona w generator o mocy ośmiu megawatów, ale w 2016 roku po modernizacji zwiększono moc do dziewięciu megawatów.

 

Dania dzisiaj za pomocą elektrowni wiatrowych produkuje więcej energii niż zużywa. Tak więc, w 2015 roku (raport za rok 2016 nie jest jeszcze gotowy) wytwarzanie energii wyniosło 116 procent zapotrzebowania. Nadmiar energii jest eksportowany do Niemiec, Norwegii i Szwecji. Co ciekawe, duńskie wiatraki przez większość czasu nie pracują na pełnych obrotach.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj