Mutacje wśród zwierząt zamieszkujących strefę Fukushimy

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Czas chyba przypomnieć o tym co dzieje się w Fukushimie. Od marca 2011 roku trwa tam nieprzerwanie awaria elektrowni atomowej, która została zniszczona na skutek trzęsienia ziemi, a następnie zalana po tsunami. Skutkiem tej katastrofy jest skażenie półkuli północnej. Oczywiście największe jest w okolicy samego zakładu. Dochodzi tam do licznych mutacji genetycznych zwierząt poddanych promieniowaniu.

 

Japońscy biolodzy, zaobserwowali zdecydowany spadek populacji wśród miejscowych gatunków. Pojawia się też bardzo wiele zaburzeń genetycznych u zwierząt i roślin. Dzieje się tak dlatego, że aktywowane są komórkowe mechanizmy obronne, które są konieczne do tego, aby te organizmy przetrwały. Na przykład ryż z prefektury Fukushima, który był poddany działaniu promieniowania zmienił geny biorące udział w replikacji DNA i odpowiedzi komórkowej na zewnętrzny stres.

 

Zmiany genetyczne odczuwalne są też w świecie owadów. Przykładem jest gatunek motyla, Pseudozizeeria maha, który jest typowy w Japonii. Zaobserwowano, że w okolicy Fukushimy motyle zmniejszyły swój rozmiar ciała. Ich wzrost zdecydowanie zwolnił, identyfikowano liczne nieprawidłowości rozwojowe i zwiększoną śmiertelność.

Podobnie dewastujące zmiany zaobserwowano wśród populacji ptaków. Niektóre gatunki jaskółek mają liczne nieprawidłowości morfologiczne. Naukowcy zauważają, że istnieją wyraźne podobieństwa skutków biologicznych katastrofy w Czarnobylu i w Fukushimie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika obserwatornumerdwa

to ciekawe, znaczy ze

to ciekawe, znaczy ze promieniuje juz setki lat, wszak zawsze rodziły się zwierzęta i ludzie np.ze zrośniętymi głowami, ciałami itp. ciekawe co promieniowało setki lat temu zapewne wasze przyszłe myślenie już oddziaływało na takie anomalie...

Portret użytkownika xx

No właśnie promieniuje już

No właśnie promieniuje już setki lat. Wszak zawsze rodzili się kretyni...
Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach nastąpił prawdziwy ich wysyp, co widać w poprzednim poście.

A tak na dobrą sprawę, owszem jest promieniowanie pochodzenia naturalnego w środowisku, ale skutki tego promieniowania, to mutacje 1 na milion lub mniejsze.

Portret użytkownika Kazek12

To jest normalna sytuacja

To jest normalna sytuacja wśród żywych istot przebywających w nienaturalnych warunkach, gdzie część istot ginie, ale reszta sie przystosowuje, bo to zostało udowodnione juz bardzo dawno temu przxez biologów robiących badania .

Strony

Skomentuj