Mutacje w jednym białku powodują, że koronawirus jest bardziej niebezpieczny

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Korzystając z uczenia maszynowego sieci neuronowej, biolodzy z Michigan State University wykazali, że mutacje w białku peplomeru SARS-CoV-2 spowodowały, że pięć z jego sześciu podtypów było bardziej zakaźnych. Wstępny wydruk z wynikami prac naukowców jest dostępny na arXiv.org.

 

Podobnie jak w przypadku każdego wirusa, wiele mutacji jest ostatecznie łagodnych i stanowi niewielkie lub żadne ryzyko dla zakażonych pacjentów. Niektóre mutacje zmniejszają nawet zagrożenie infekcją, ale inni mogą wręcz przeciwnie, zwiększyć ją.

 

Autorzy najnowszego badania przeanalizowali ponad 20 tysięcy próbek genomu wirusa. Naukowcy skupili się na mutacjach w białku peplomeru, które pomaga wirusowi przedostać się do komórki. W rezultacie biolodzy odkryli, że pięć z sześciu znanych podtypów SARS-CoV-2 jest teraz bardziej zakaźnych niż przed mutacją.

 

W tym celu algorytm uczenia maszynowego przeanalizował ponad 8 tys. zapisów interakcji białek, aby określić wpływ znanych mutacji na to, jak dobrze białko peplomeru SARS-CoV-2 wiąże się z komórką. W rezultacie naukowcy odkryli zwiększone powinowactwo do składników błony komórkowej w pięciu z sześciu znanych podtypów wirusa.

 

„Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, czy przyszłe podtypy SARS-CoV-2 będą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego” - powiedział Guowei Wei, profesor na Wydziale Matematyki, Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Stanowego Michigan. „W tym celu systematycznie przebadaliśmy wszystkie 3686 możliwych przyszłych mutacji w 194 możliwych miejscach”.

 

Autorzy odkryli również regiony białka peplomeru, które najprawdopodobniej przyczynią się do zwiększenia zakaźności wirusa w przyszłości niż obecnie. I chociaż przewidywania sztucznej inteligencji są zgodne z dostępnymi danymi eksperymentalnymi, potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć wpływ mutacji na infekcyjność COVID-19.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Jaron22

To że wirus mutuje to

To że wirus mutuje to normalna sprawa. Pytanie tylko Czy w ramach mutacji nie zrobi się bardzije zjadliwy. jeśli chodzi o inne wirusy to zwykle mutują do poziomy jak największej zarażalności ale jak najmniejszej śmertelności ( np. grypa ). Pytanie jak to będzie w jego przypadku. Czas pokaże. Najgorzej będzie jesienią i zimą, gdzie każdy z lekkim kaszelm oraz gorączką od razu będzie podejżewany o chorobę  CoVid, choć będzie to najprawdopodobniej zwykłe przeziembienie. To dopiero zrobi spustoszenie w gospodawrce, gdyż zarówno pracodawca jak i pracownik nie będzie chciał w tym czasie pracować by nie spowodować zamknięcia całego zakładu. Gospodarka przez tą panikę i paranoję ulegnie całkowitemu demontażowi. Niestety nie tylko polska ale i światowa. zostało nam pół roku a potem będzie naprawdę źle. Pytanie tylko kto na tym wszystkim zarobi...

Skomentuj