Mroźna pogoda spowodowała prawdziwy wysyp zjawisk typu halo słoneczne

Kategorie: 

Parhelion widziany w Buriacji

Zrobiło się zimno i to w wielu miejscach wręcz arktycznie. Ponieważ zimno powoduje powstawanie w atmosferze większej ilości cząsteczek lodu częściej dochodzi też do manifestowania się interesujących fenomenów optycznych takich jak halo słoneczne albo słońca poboczne.

 

Powyższe zdjęcie przedstawia parhelion sfotografowany w Buriacji, w miejscowości Ułan-Ude. Nawet w ciągu dnia utrzymuje się tam obecnie temperatura -27C. Zjawisko to jest wynikiem załamania światła słonecznego. Halo występuje z powodu cienkich chmur typu Cirrus, które składają się z kryształków lodu. Znajdują się one na wysokości kilku kilometrów od Ziemi. Zazwyczaj zjawisko to tworzy się wokół Słońca i jest obserwowane w postaci łuku. Czasami da się też zobaczyć tęczę otaczającą halo. Zjawisko to jest zwykle widywane tuż przed zmianami pogody, które mogą nastąpić w ciągu najbliższych dni.

Podobny parhelion mogli zobaczyć mieszkańcy Nowosybirska. Do obserwacji tak jak w przypadku Ułan-Ude doszło 10 grudnia tego roku.

Praktycznie w każdym większym rosyjskim mieście widziano to zjawisko. Przykład pierwszy z brzegu, oto halo słoneczne z Czelabińska obserwowane 9 grudnia i 10 grudnia.

Jako ciekawostkę można dodać, że bardzo rzadkie zjawisko optyczne miało również miejsce w Anglii gdzie obserwowano tęczę przy świetle Księżyca.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika CoD

Oho.. wpadł @Angelus i

Oho.. wpadł @Angelus i wypier.. ł kilka żałosnych tekstów.
Człowieku, co ty masz z tym "nano-....." ? To jakis twój kompleks na tle wielkości ? Masz nano-ptaszka ? Może nano-móżdżek ? Ja osobiścioe uważam że to właśnie to drugie.
Poczytaj swoje posty, przecież one sa tak idiotyczne że nawet nie ma co ich komentować, zero merytorycznej dyskusji, tylko jakieś pierdolamento. Człowieku, portal ZnZ czytają ludzie wykształceni, mają ukończone studia z różnych dziedzin. Wiesz jak wyglądasz wśród nich ?... jak zwyczajny pajac nie mający ŻADNEJ, wiedzy z zakresu otaczającego nas śwaita. Sypiesz jakimiś terminami o których nie masz pojęcia. W ten sposób dowartościowujesz się ?
Skończ już z tymi "nano-... " bo to już stało się nudne. Nikogo nie interesują te twoje "nano-głupoty".

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Sam jestes pajacem i to na

Sam jestes pajacem i to na sznurku... Przypominasz mi poczciwego PC-ta na przestarzałym oprogramowaniu... Z pojemym, ale analogowym dyskiem..
 Jesteś zwykłym lemingiem, który jeżeli nawet zdobył jakiegoś magistra czy doktora nie oznacza, że jest uczonym...zdobył, bo zdobył... i gówno wie...
 Brakuje ci małpo z brzytwą wieeele do mnie i pewnie nigdy nie osiągniesz poziomu do tego typu dyskusji...
 Pojęcie o temnatyce masz takie jak ci wtłoczyli do głowy przymuszeni do pracy naukowej dydaktycy...
 Znam tych co po latach 80-tych zostali na uczelniach i tych co wyjechali...
 Ci co wyjechali mnie jeszcze uczyli i wyjechał kwiat umysłów politechnicznych... A pozostały śmiecio-braki produkujące śmiecio-braki, których jesteś książkowym przykładem..
 Dyskusja z tobą jest niepotrzebna, bo kapusta w twoim umyśle miesza się z grochem...
A po tym pozostaje tylko.... colica intestinalis...
 Matole mam dwa fakultety i sporo partentówi wniosków racjoinalizatorskich a ty czym się mmożesz wykształciuchu pochwalić...?
 

Portret użytkownika Juszka1980OGL

twoje dwa fakultety

twoje dwa fakultety to:
-konserwator powierzchni plaskich
-ogniomistrz osiedla silesia
ty przecierz nawet angielskiego nie znasz a bredzisz o 2 fakultetach nie rob z siebie wiekszego balwana niz jestes myslisz ze tutaj zagladaja takie same tumany jak ty ktore potrafia tylko drzec morde bo w inny racjonalny sposob nikt by ciebie nie zauwazyl

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

nic ukpułg nie rozumiesz...

nic ukpułg nie rozumiesz... Te znane i oczywiste zjawiska atmosferyczne nie są niczym dziwnym, po za tym, że ich częstotliwośc pojawiania się wzrosła 100-u krotnie na świecie i to w rejonach, gdzie nigdy nie wystepowały.
 A dzieje się to wskutek zanieczyszczenia stratosfery nano-cząsteczkami stałymi takimi jak nano-polimery, nano-Alluminium... nano-Bar... nano-Stront elotam...
 z chemitrali....

Portret użytkownika Juszka1980OGL

halo słoneczne nie jest

halo słoneczne nie jest jakims wytworem niby chemicznych oprysków tylko normalnym zjawiskiem dajcie sobie juz spokuj z tymi opryskami bo i tak nie macie szans ich udowodnic. dajecie jakies filmiki z yt ktore sa kompromitacja albo falszerstwem, osobiscie w mam zdjecia halo zrobione ponad 16 lat temu a jak ktos pojedzie z was w wysokie gory (powyzej 3500m) to sie przekona ze niemal codziennie mozna to zjawisko ogladac
pozdrawiam Juszka
ps ten filmik z kc10 byl robiony nad moskwa przed jakims swietem ruskie rozpylaly jodek srebra by rozpedzic chmury

Strony

Skomentuj