Mrówki nie są w stanie przystosować się do ocieplającego się klimatu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zespół z University of North Carolina odkrył, że mrówki są bardzo podatne na zmiany klimatyczne. Czy na skutek zmian klimatu grozi nam całkowite wyginięcie tych społecznych owadów?

 

 

Gdy temperatura wzrasta, te owady mogą umrzeć. Wynika to z faktu, że mrówki są ektotermami, to znaczy ich aktywność życiowa zależy od zewnętrznych źródeł ciepła. A kiedy ektotermy przeniosą się do cieplejszego środowiska, mogą umrzeć.

 

Ale, co ciekawe, naukowcy nie badali wcześniej, co się dzieje, gdy mrówki są wystawione na działanie podwyższonych temperatur, które są wyższe niż optymalne, ale wciąż nie tak wysokie, aby owady natychmiast umierały.

 

Okazało się, że w takiej sytuacji większość gatunków mrówek jest w stanie żyć w cieplejszych miejscach, niż było to konieczne dla ich organizmu. Ale jednocześnie adaptacja aktywności do nowych warunków nie występuje u tych zwierząt.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj