Możliwości i ograniczenia terapii genowej

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Terapia genowa to sposób leczenia, który polega na zmienianiu genów pacjenta, żeby wyleczyć choroby. Może się to przydać w przypadku chorób dziedzicznych, takich jak mukowiscydoza, hemofilia czy porażenie mózgowe.Mimo że terapia genowa brzmi jak świetne rozwiązanie, ma też swoje minusy i ograniczenia.

 

Jednym z problemów jest to, jak wprowadzić nowe geny do odpowiednich komórek w organizmie. Naukowcy używają do tego specjalnych wirusów, które przekazują geny do komórek, ale to może prowadzić do powikłań, jak reakcje zapalne czy nawet nowotwory. Terapia genowa też nie radzi sobie ze wszystkimi chorobami. Na przykład nie działa na choroby związane z mutacjami w DNA mitochondriów.

Jest też kwestia etyki. Jeśli użyjemy terapii genowej na zarodkach, to możemy stworzyć ludzi z "zamówienia", co stawia wiele pytań o to, czy to jest w porządku? Mimo wszystko terapia genowa to obiecująca metoda leczenia wielu chorób. Teraz badacze sprawdzają, czy można jej użyć w walce z rakiem czy AIDS.

Terapia genowa to potężne narzędzie do walki z dziedzicznymi chorobami. Zanim jednak zaczniemy ją stosować, musimy dobrze poznać jej możliwości i ograniczenia, żeby nie narobić szkód.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj