Mózg współczesnego człowieka uległ skurczeniu! Naukowcy winią społeczeństwo

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali 985 skamielin i współczesnych ludzkich czaszek, co pozwoliło im odkryć, że trzy tysiące lat temu, ludzki mózg zmniejszył się. Autorzy postawili hipotezę, że kurczenie się mózgu następowało równolegle z przeniesieniem szeregu funkcji do obszaru umysłu zbiorowego. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Ecology and Evolution.

 

Powszechnie wiadomo, że ludzki mózg rozrósł się w plejstocenie, a następnie niespodziewanie skurczył się w holocenie. Dokładny czas i przyczyny tego odwrotnego przejścia pozostają nieznane. Badając wielkość i strukturę kolonii różnych gatunków mrówek, a także fizjologię i zużycie energii na poziomie poszczególnych owadów, autorzy doszli do wniosku, że zmiany w objętości ludzkiego mózgu, mogą stanowić rezultat życia w społeczności.


Mózg jest najbardziej złożonym i energochłonnym organem. Autorzy uważają, że w grupach społecznych mrówek, gdzie istnieje wyraźny podział obowiązków, a podejmowanie decyzji przenoszone jest na poziom inteligencji zbiorowej, mózg owada skurczył się, by stać się bardziej energooszczędnym. Chociaż społeczności mrówek i ludzi różnią się pod wieloma względami, naukowcy uważają, że prawidła ewolucyjne pozostają wspólnym mianownikiem.

Mrówki mają wspólne cechy społeczne, takie jak grupowe podejmowanie decyzji, podział pracy i koprodukcja żywności. Te cechy, nie zawsze były charakterystyczne dla ludzi i pojawiły się mniej więcej na przełomie plejstocenu i holocenu, kiedy nasi przodkowie przeszli z klanów do plemiennej struktury społecznej. Naukowcy sugerują, że w przyszłości rosnąca eksternalizacja wiedzy, wymagająca coraz mniej energii do przechowywania dużych ilości informacji, może doprowadzić do dalszego zmniejszenia rozmiaru mózgu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Robaczkowa

Kiedyś żeby przeżyć i

Kiedyś żeby przeżyć i rozmnożyć się trzeba było nieźle kombinować. W  2 połowie XX i w XXI wieku głupoli przybywało, bo inteligencja nie była już konieczna do przeżycia. Opieka społeczna i socjal zrobiły swoje.

Ale ...ale ...ale myślę, że w tym zakresie ( statystycznej inteligencji i kondycji mózgu) szczepionka na covid 19 dużo...dużo...dużo zmieni. Ci najinteligentniejsi, którym chce się szukać informacji, którym chce się analizować dane, nie wezmą udziału w jakimś dziwnym eksperymencie genetyczno-szczepionkowym i depopulacji. Inteligentni nie ryzykują własnym zdrowiem, życiem i własną płodnością. Nie słuchają pseudoautorytetów - patoautorytetów tylko myślą sami. Łatwiej wyczują fałsz w wypowiedziach naganiaczy bigfarmy. Możliwe, że teraz czeka nas trudny czas ....... ale za kilka czy kilkanaście lat nasze mózgi (statystycznie) będą się prezentować znacznie lepiej.

Nie powiem dosadnie co mam na myśli ale inteligentni z pewnością zrozumieją!

Portret użytkownika syriues

Kogo wina?

Kogo wina?

Jeżeli ktoś za pomocą mediów forsuje styl życia po to by milionerzy mieli na czym zarabiać. To na pewno jest to wina społeczeństwa, tego zamożnego społeczeństwa. 

 

Portret użytkownika ARTUR

Już w książkach do biologii

Już w książkach do biologii szkoły podstawowej uczono dlaczego mózg nie musi być olbrzymi a obecnie uważa się że całe nasze nasze ciało pracuje jako wspomaganie mózgu , tak więc okaleczenie ciała osłabia mózg co z powodzeniem stosuje się żywiąc ludzi chemiczną papką .

Strony

Skomentuj