Mózg człowieka jest opóźniony o 15 sekund, twierdzą naukowcy

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy odkryli, że ludzki mózg pokazuje nam obrazy z pewnym opóźnieniem. Zamiast analizować każdą informację wizualną, nasz mózg pokazuje uśredniony obraz tego, co widzieliśmy w ciągu ostatnich 15 sekund. W ten sposób tworzy iluzję stabilnego otoczenia.

 

Oczy są nieustannie bombardowane danymi wizualnymi o kształtach, kolorach i ruchu w naszym otoczeniu. Tych informacji jest tak dużo, że nasz mózg po prostu nie jest w stanie przetwarzać wszystkiego w czasie rzeczywistym. Zdaniem naukowców, gdyby mózg pokazywał nam wszystko w czasie rzeczywistym, świat byłby dla nas chaotyczny i mogłoby nam się wydawać, że mamy halucynacje.

 

Dlatego ludzki mózg próbuje radzić sobie z tym problemem, stosując pewne opóźnienie, aby zachować iluzję stabilnego otoczenia. Potwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.  W najnowszym eksperymencie wzięło udział kilkuset ochotników.

 

Badacze poprosili ich, aby obejrzeli krótki filmik przedstawiający twarz szybko starzejącej się osoby. W ciągu 30 sekund ochotnicy musieli porównać twarz na początku tego nagrania z twarzą na końcu, a następnie oszacować różnicę wieku. Większość osób odpowiedziała, że twarz na końcu jest młodsza niż była w rzeczywistości. Podany przez nich wiek odpowiadał zmianie, która została pokazana 15 sekund wcześniej.

Zdaniem naukowców eksperyment ten potwierdza, że nasz mózg pokazuje nam uśredniony obraz tego, co widzieliśmy w ciągu ostatnich 15 sekund. To wyjaśniałoby, dlaczego nie dostrzegamy krótkotrwałych, subtelnych zmian. Badacze twierdzą, że mózg przetwarza informacje z przeszłości, ponieważ jest to wydajniejsze, szybsze i wymaga mniejszego nakładu pracy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jaa

To chyba jest kwestia

To chyba jest kwestia koncentracji na danym szczególe. Wtedy zachodzi coś takiego, że mózg wyłącza rejestrację tego co się dzieje w otoczeniu. Samo badanie na to wskazuje. Przynajmniej u niektórych ludzi. Bo są też tacy, którzy mają zdolność koncentrowania się na szczegółach i jednoczesnym rejestrowaniu tego co się dzieje poza tym szczegółem. Koncentrowanie się na filmie z twarzą i podanie przypuszczalnego wieku twarzy sprzed 15 sekund jako ostatni obraz dowodzi raczej zmęczenia wizualizacją niż tego, że mózg ma o tyle opóźnioną reakcję. Żeby to sprawdzić trzeba by rozszerzyć badanie o ponowną odpowiedź po 15 sekundach od poprzedniej odpowiedzi. Najlepiej chyba zapytać o opinię iluzjonistów. Bo jakoś swoimi występami potrafią zrobić, że ludzie nie dostrzegają jak to robią. A, skoro robią to wiedzą jaki mechanizm postrzegania jest u widzów.

Portret użytkownika jaa

Artykuł powtarzany więc chyba

Artykuł powtarzany więc chyba problem jeszcze nierozwiązany. Pewnie chodzi o to, żeby ktoś w komentarzu poddał jakąś myśl, która być może przyda się naukowcom do rozwiązania problemu albo innego spojrzenia. Tanio i, czasami bardzo przydatne. I, może ktoś na tym jeszcze coś zarobi?

Portret użytkownika xD

o ja##bie xD to w takim

o ja##bie xD to w takim razie
przejechałem przez busa
10 lat temu? przy około ++100km/h przeslizgujac sie miedzy autem które jechało za nim.
gdy skrecił bez s.kierunku i to mi się wydaje że tu jestem wow.
ta strona musi zniknac z internetu . Czytam tylko temat bo reszty to mi się nie chce jak czytam komentarze.

Portret użytkownika axell69

Admin , jak  w takiej

Admin , jak  w takiej sytuacji  ma się jazda pojazdem  kołowym czy też   na nartach  lub sankach albo łyżwach  -  jak te 15 sekund  zostało  zakamuflowane  w pamięci użytkownika swojego mózgu przed nim samym?,  rozumiem to     że wg. tych  których tu  prezentujesz , naukowców ,  akcja "życie"  zaczyna się  15 sekund później niż  rzezywiście wstali z łóżka . Więc  pytanie  grzmi - gdzie te 15 sekund z kazdego dnia  tuż po przebudzeniu  podziało się ??!!  Wyladowało w chmurze ??  

Po za tym  ten art  to  odgrzewana  cyklicznie zupa mleczna - już  się zsiadła 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika dominikq

lacza satelitarne

lacza satelitarne dwukierunkowe posiadaja opoznienie do 5 sekund a z 15 sekundowym pingiem mozna jednynie w pasiansa karcianego pograc internetowo, 15 sekund jest to rowniez czas lotu kaczki wiejskiej z zoliborza na dystansie 100 metrow bez pozycji startowej,

Portret użytkownika ZerwipejsMyckojad

To jest najlepszy dowód, że

To jest najlepszy dowód, że nałókofce to debile. W życiu czy sporcie wymagane są szybkie reakcje. Na przykład: jak tenisista mógłby odbić piłkę, skoro widzi obraz sprzed 15 sekund? Czy choćby nawet sprzed 1 sekundy? Debile wysnuli jakieś wnioski na podstawie palca wyciągniętego z dupy.

Strony

Skomentuj