Mówiąca orka zaskoczyła cały świat. We francuskim oceanarium nauczyła się porozumiewać za pomocą ludzkiej mowy!

Kategorie: 

Źródło: Youtube/Radio.com, Marineland

Odnotowano pierwszy w historii przypadek orki, która potrafi naśladować słowa takie jak „cześć” i „pa pa”. Samica nauczyła się komunikować za pomocą ludzkiej mowy, dzięki kopiowaniu swojego trenera z oceanarium we Francji. Repertuar zwierzęcia zawiera również słowo „Amy” i liczenie do trzech.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy orki mogą nauczyć się nowych słów poprzez naśladowanie innych. Obiektem badań została samica o imieniu Wikie, która przebywa w Marineland Aquarium w Antibes we Francji. Nauczono ją naśladować ludzkie słowa, które można usłyszeć na nagraniach. Są to m. in. liczenie do trzech, czy imię „Amy”.

Wieloryby i delfiny są jednymi z nielicznych ssaków poza ludźmi, które mogą nauczyć się naśladować dźwięki. „Taki proces nauki jest u ssaków bardzo rzadki”– powiedział współautor badania dr Josep Call z Uniwersytetu w St Andrews.

Orki są znane z tego, że żyją w grupach, które porozumiewają się za pomocą specjalnych „dialektów”. Mogą one porozumiewać się za pomocą specjalnych, zrozumiałych między sobą dźwięków. Dlatego orki mogą z łatwością uczyć się innych dźwięków, poprzez naśladowanie ich

 

Delfiny i orki są jednymi z nielicznych ssaków, które mogą kopiować dźwięki innych gatunków lub siebie nawzajem. Dr Jose Abramson, z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, współautor badania, powiedział, że proste „rozmowy” z Wikie mogą być w przyszłości możliwe. Badacz dodał jednak, że musimy uważać na narzucanie ludzkich koncepcji zwierzętom, ponieważ możemy zyskać więcej, próbując zrozumieć naturalny sposób, w jaki każdy gatunek komunikuje się w swoim własnym środowisku.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika mirmił

Kłopot w tym ,że wiele

Kłopot w tym ,że wiele zwierząt potrafi zrozumieć ludzką mowę i sposób myślenia abstrakcyjnego ale ludzi potrafiących zrozumieć zwierzę jest bardzo niewielu .. a uważają się za najmądrzejsze ziemskie istoty.

Portret użytkownika ono mat opeja

Proponuje puscic sobie Led

Proponuje puscic sobie Led Zeppelin Starways TH od konca. Z tlumaczeniem znaleionym w sieci lub samemu zgadnac. Wkrecic mozna wszystko. Szanujmy sie. Tu nikt niczego nie udowodnil. 3, 2, 1. Niech 2x pletwa pomacha gdy padnie 2. Przeciez kuma po ludzku..

 

Skomentuj