Mount Everest stał się niższy z powodu trzęsienia ziemi w Nepalu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z UNAVCO Geophysical Research odkryli, że w wyniku niedawnego potężnego trzęsienia ziemi w Nepalu największa góra świata, Mount Everest zmalała o kilka centymetrów. Eksperci ustalili to wykorzystując dostępne dane satelitarne.

 

Na podstawie danych uzyskanych z europejskiego satelity Sentinel-1, który przeleciał nad obszarem trzęsienia ziemi 29 kwietnia, naukowcy z UNAVCO obliczyli , że ​​Mount Everest zmniejszył się o około 2,5 cm. Przyczyną trzęsienia ziemi, które za to odpowiada było przesunięcie indyjskiej płyty tektonicznej w stosunku do europejskiej. Dzięki temu doszło do osłabienia naprężeń co skutkowało osiadaniem skorupy ziemskiej. W ten sposób Mount Everest nieco opadł i przesunęła się w lewo.

 

Jednak opinia specjalistów z UNAVCO nie jest podzielana przez całe środowisko naukowe. Ekspert z Uniwersytetu Colorado w Boulder, Roger Bilhem twierdzi, że najwyższa góra na świecie zmniejszyła się najwyżej o kilka milimetrów i zasugerował, że Everest powróci do swojego normalnego rozmiaru. Według jego obliczeń, Everest zmniejszyła się o dwa milimetry, ale pobliskie pasmo górskie Annapurna stało się wyższy o 20 cm.

 

Nepalskie trzęsienie ziemi z 25 kwietnia nie spowodowało tylko opadnięcia Mount Everestu, ale też wywołało wzrost całego obszaru wokół stolicy Nepalu, Katmandu. Cały płaskowyż, który ma około 85 km długości i 29 km szerokości został podniesiony aż o 90 cm.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tata Buki

No zesz wyrzuciłem atlas co

No zesz wyrzuciłem atlas co niedawno kupiłem nowy ze zmieniona mapką Ukrainy. Cholera wszystko przez te aneksje i te nowe państwo Liberland, ale spoko, wie kto może gdzie kupić aktualny atlas z tym Montem Ewrestem niższym?
 
Edit: Dobra już mam, dorysowałem sobie ołówkiem że jest niższy o parę centymetrów :) 

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Skomentuj