Morze Arktyczne i topiące sie lodowce uwalniają olbrzymie ilości metanu .

Kategorie: 

http://researchmatters.noaa.gov/news/Pages/Methanefromthesea.aspx

Pękające lodowce arktyczne uwalniają olbrzymie ilości metanu, temat nie jest nowy, ale naukowcy z NOAA Earth System Research Laboratory (ESRL) opublikowali nowe badania dotyczące tego zjawiska .

 

Uwalniany w pęknięciach gaz miałby pochodzić z małych bakterii i innych organizmów zamieszkujących morze , które pozostawiają metan jako produkt odpadowy metabolizmu. Badania te nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane bądź w jakikolwiek sposób potwierdzone ale naukowcy twierdzą że to tylko kwestia czasu.

 

Potwierdzają natomiast że gaz jest uwalniany stopniowo a jego ilości nie są równoznaczne tym pochodzącym z działalności człowieka, emitowanym przez zwierzęta jak i tym pochodzenia naturalnego. Pomimo to ilość metanu pochodzącego z lodowców aż dwudziestokrotnie przewyższa emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Badania opublikowane przez Nature Geoscience nie są alarmujące na ten moment gdyż ma to tylko niewielki wpływ na całościową emisję gazów cieplarnianych ale w przyszłości jak twierdzą naukowcy może to być bardzo poważny problem, ma się przyczynić do tego gwałtowne topnienie lodowców. Potwierdzają też że będą się baczniej przyglądać obszarowi Arktyki , kontrolować to zjawisko gdyż z biegiem czasu może nam ono poważnie zagrażać.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: stella325
Portret użytkownika stella325

Komentarze

Portret użytkownika dąb

uspokajający ton artykułu

uspokajający ton artykułu jest skierowany do laików . To metan a nie dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym. Od 1850 r (do tego roku była równowaga w przyrodzie) wzrosła emisja do 2002r. 3 krotnie z 233 milionów ton do 600 milionów rocznie. Zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla na takim poziomie jak teraz był i pod koniec starożytnego Rzymu i jakoś nic się nie działo strasznego oprócz tego , że po wycięciu lasów Rzymianie wyjałowili ziemie i Rzym upadł. Emisja metanu to głównie rolnictwo ale jak uwolnią się dodatkowe ilości to tego się już nie zatrzyma. Nastąpi głód i upadek cywilizacji.

Skomentuj