Morświn kalifornijski jest na skraju wyginięcia. Na świecie może żyć obecnie mniej niż 10 zwierząt

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Morświn kalifornijski ​​jest najrzadziej występującym zwierzęciem morskim, a nowe badania szacują, że na świecie może żyć obecnie jedynie 10 przedstawicieli tego gatunku. Ssak występuje na niewielkim obszarze Zatoki Kalifornijskiej i zdaniem naukowców może wkrótce wyginąć.

Badacze monitorują aktywność morświnów od 2011 r. W celu oszacowania liczby zwierząt, badacze wykorzystali nietypową metodę. Ponieważ morświny kalifornijskie używają odgłosów do echolokacji oraz komunikowania się, naukowcy zbadali ilość wydawanych dźwięków. W tym celu użyto specjalnych, podwodnych czujników, które gromadziły informacje.

 

Według badania, opublikowanego Royal Society Open Science, średnia liczba wydawanych odgłosów spadła o 62,3% w latach 2016–2017 i o kolejne 70,1% w latach 2017–2018. Co więcej, naukowcy twierdzą, że liczba ssaków spadła o 98,6% od czasu rozpoczęcia badań w 2011 r.

Opracowanie stanowi kopię poprzednich raportów podkreślających dramatyczny spadek populacji – nawet jeśli podane w nich liczby nieco się różnią. W 2014 roku ogłoszono, że liczba morświnów spadła poniżej 100. Do 2017 r. potwierdzono, że pozostało jedynie 30 morświnów. Liczba ta spadła do 12 w 2018 r., a najnowszy raport pokazuje, że na świecie pozostało tylko 10 ssaków.

 

Autorzy badania sugerują, że na niektóre z tych liczb może wpływać błąd w pomiarach lub pewne odchylenie statystyczne. Szacuje się, że w 2015 r. w rzeczywistości mogło żyć około 100 morświnów. Niezależnie od tego, liczby sugerują, że jeśli wkrótce nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, najmniejszy morświn na świecie może wkrótce wyginąć.

Siedliska morświnów kalifornijskich występują w miejscach połowów ryb, niedaleko wybrzeży Meksyku. Pomimo starań rządu meksykańskiego o wprowadzenie odpowiedniego prawa chroniącego ssaki, zwierzę nadal jest zagrożone nielegalnymi praktykami rybackimi.

 

Chociaż badania nie są optymistyczne, naukowcy nie tracą nadziei na odrodzenie się gatunku. Jak pokazują obserwacje z 2018 roku, pozostałe morświny cieszą się dobrym zdrowiem, a dwie samice były w tamtym czasie ciężarne. Badacze mają nadzieję, że interwencje rządu oraz wysiłki ekologów pozwolą na uratowanie wymierającego gatunku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika baca

hmm... do dziś nawet o

hmm... do dziś nawet o istnieniu morświna kalifornijskiego nie wiedziałem...

jak wyginie też nic nie będę o morświnie wiedział...

ale pocieszam się tym że morświn nic nie wie o jedynym ostatnim na ziemi egzemplarzu bacy... nie mówicie nic o mnie morświnowi żeby sie nie załamał...

 

Skomentuj