Morskie ślimaki z Zachodniego Wybrzeża USA są zagrożone wyginięciem

Kategorie: 

Ślimak limacina helicina - Źródło: wikipedia

Naukowcy z US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) stwierdzili, że ślimaki morskie zamieszkujące zachodnie wybrzeże USA, są zagrożone wyginięciem. Skorupy zwierząt z gatunku limacina helicina stają się zbyt kruche z powodu zakwaszenia oceanów.

 

Eksperci studiowali ślimaki zwane z racji wyglądu "morskimi motylami". Okazało się, że połowa z nich ma poważnie uszkodzone skorupy. Powoduje to, że przetrwanie tego gatunku jest zagrożone, a stworzenia te dosłownie rozpuszczają się w zmienionym chemicznie składzie wody morskiej.

 

Prawdopodobnie bez solidnego schronienia jaką jest muszla ślimaka, ślimaki morskie, ale i małże staną się bardziej podatne na uszkodzenia a w konsekwencji po jakimś czasie znikną. Wymieranie gatunków może prowadzić do tragicznych konsekwencji dla wszystkich stworzeń morskich, ponieważ "morskie motyle" są ważnym elementem łańcucha pokarmowego.

 

Według prognoz, do roku 2050 poziom zakwaszenia wody jeszcze wzrośnie, co zdaniem naukowców jest związane ze spodziewanym wzrostem ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Jeśli tak się stanie to wywrze to nieodwracalny skutek na wszystkie ekosystemy morskie. Dojdzie z pewnością do wymierania gatunków na dużą skalę i obumierania raf koralowych, którego początki obserwujemy już obecnie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rolver

do 2050 roku cos takiego jak

do 2050 roku cos takiego jak czlowiek nie bedzie istnialo... a jakis uczony zastanawia sie nad losem slimakow... Tak samo jak wyginely dinozalry tak samo wyginiemy my czy te slimaki... normalna kolej rzeczy.
Po wczoranszym finale Gejowizji smiem twierdzic ze czlowiekowi jest potrzebna wieksza pomoc i wieksza ilosc naukowcow by powstrzymac nasze wymieranie a nie zajmuja sie jakimis slimaczkami.

Skomentuj