Moon Express chce w najbliższych latach rozpocząć górnictwo kosmiczne na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dla wielu z nas Księżyc jest naturalnym ziemskim satelitą, który "świeci" nocą i wpływa na pewne zjawiska na naszej planecie. Lecz niektórzy spoglądają na niego pod kątem surowców naturalnych - cenne metale, kamienie księżycowe oraz gazy, których łączna wartość może wynieść kwadryliony dolarów. Moon Express to jedna z firm, która chce zajmować się górnictwem kosmicznym i ma bardzo ambitne plany.

 

Moon Express chce w pierwszej kolejności wysłać sondę na powierzchnię Księżyca, co dotychczas zdołały dokonać jedynie państwowe agencje kosmiczne. Jeśli firma osiągnie sukces, otrzyma 20 milionów dolarów nagrody za udział w konkursie Google Lunar X Prize. W wyścigu na Księżyc startują liczne drużyny z całego świata - większość z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Nagroda pieniężna trafi w ręce zespołu, który dostarczy łazik na Srebrny Glob jako pierwszy. Maszyna musi pokonać minimum 500 metrów na powierzchni Księżyca oraz dostarczyć na Ziemię zdjęcia i nagrania wideo. Zadanie to należy zrealizować do końca 2017 roku, więc czasu pozostało niewiele.

Źródło: Moon Express

Moon Express zdaje sobie sprawę z tego, że konkurs Google Lunar X Prize powoli dobiega końca. Dyrektor Generalny Bob Richards powiedział, że trzeba jeszcze zrobić wiele rzeczy w bardzo krótkim czasie. Firmowy łazik pod nazwą MX-1E wciąż znajduje się w fazie rozwojowej a inżynierowie testują obecnie silniki. Urządzenie powinno zostać wysłane na Księżyc z pomocą rakiety Electron, należącą do korporacji Rocket Lab.

Źródło: Moon Express

20 milionów dolarów piechotą nie chodzi, lecz jeśli Moon Express nie zmieści się w czasie, firma kosmiczna będzie starała się zrealizować swój główny cel - jest nim rozpoczęcie wydobycia surowców na Srebrnym Globie. Zaplanowano już dwie misje kosmiczne, które pozwolą umieścić aparaturę badawczą na księżycowym biegunie południowym. W ciągu trzech następnych lat, Moon Express chce zbudować bardziej zaawansowaną wersję łazika pod nazwą MX-2, aby pobrać próbki na Księżycu i dostarczyć je na Ziemię. Misja ta zapoczątkuje górnictwo kosmiczne, które przyniesie firmie oraz Stanom Zjednoczonym ogromne korzyści finansowe.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika phoenix

urodzilismy sie na planecie

urodzilismy sie na planecie ktora jest bezprawnie zagrabiona i podzielona( korporacje i elity maja ja w posiadaniu) , na kazdym kroku kaza nam placic za wszystko, jedzenie mijsce na do zycia, wode ,najlepiej za to ze zyjemy ... teraz wzieli sie za ksiezyc.

Strony

Skomentuj