Monsunowe opady w północnej Anglii spowodowały nagłą powódź

Kategorie: 

Zalane drogi w północnej Anglii

W północno-zachodniej części Wielkiej Brytanii w ciągu wczorajszej nocy spadło tyle deszczu ile zwykle spada w ciągu miesiąca. Rzeki wystąpiły z brzegów i zalały dziesiątki miast i wsi. Z powodu powodzi ewakuowano już setki osób. Zamkniętych jest wiele dróg lokalnych oraz autostrad.

 

W kilku miejscach woda zniszczyła nasypy kolejowe. Spływająca woda stworzyła wielkie rozlewiska. Pierwsze prace naprawcze już się rozpoczęły, ale niestety brytyjscy meteorolodzy przewidują kolejne duże opady. Wystosowano kilkadziesiąt ostrzeżeń dla zachodniej Anglii i Szkocji.

Gwałtowne opady występują aktualnie w wielu miejscach na świecie, na przykład w amerykańskiej Minnesocie, jest to wyraźny znak zmian przepływu prądów powietrznych spowodowany prawdopodobnie zmianą cyrkulacji prądów morskich.

Wynikiem tego jest na przykład efekt układania się nad USA mas powietrza w kształcie litery omega. To powoduje gwałtowne zjawiska atmosferyczne pośrednio przez to, że dodatkowo napędza się tak wzrost temperatury powietrza. W Ameryce Północnej bite są kolejne rekordy temperaturowe dla kolejnych miesięcy. Wszystko to zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia pogodowych zjawisk konwekcyjnych.

 

To, co widzimy teraz w Wielkiej Brytanii kilka tygodni temu widzieliśmy na Ukrainie. Wielkie nagłe opady mogą się przytrafić na obrębie całej Europy, również Polski. W zeszłym roku doświadczyły tego Włochy, Hiszpania i inne kraje. Nasz kraj doświadczył już kilku takich fal opadów, na przykład wielka ulewa z Warszawy z 2011 roku. Często fale opadów kończyły się niszczycielską powodzią. Ulewy nieustępujące niczym tym monsunowym stały się normą a nie anomalią.

 

 

Źródła:

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/9352190/Northern-England-floods-Aerial-images-of-the-damage.html

http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/flood-havoc-in-north-and-theres-more-to-come-7878740.html

http://www.dailyrecord.co.uk/news/uk-world-news/2012/06/24/heavy-rain-causes-flood-chaos-and-transport-mayhem-across-britain-86908-23900128/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

te burze są coraz bardziej

te burze są coraz bardziej intesywne.słoneczko sie zaświeci a za chwile czarne chmury i ciemno jak w dupie.ale to normalne.nawet jakiś naukowiec powiedział ze jak epoka lodowcowa nastąpi nie długo to też normalne.i co ztego że ludzkośc wymże!kuzwa ciągle leje!

Portret użytkownika kolo21

Coś się dzieje nikt mi nie

Coś się dzieje nikt mi nie powie, w 1997 coś się zaczeło dziać upały były nie samowite- początek przebiegunowania ziemi- i teraz od roku psuje się pogoda.nie długo zapomnimy jak wygląda słońce.całą jesień zime i wiosne bez prawie słońca i teraz lato takie same będzie!

Portret użytkownika Zenek

Grzebanie HAAARPem w

Grzebanie HAAARPem w jonosferze wpływa na kierunek wiania wiatrów jonosferycznych a te poprzez swoja moc kształtuja pogodę nizej sprawiajac, że staje sie ona coraz bardzie niestabilna. Ale to jak zwykle w tłumaczeniach "nalukofców" to pogoda jest winna, że nie chce im jeść z łapki jak to se w starym testamencie wieki temu nagryzmolili.

Portret użytkownika Fila

W pogodzie wszystko się

W pogodzie wszystko się wyrównuje. Po długiej suszy teraz leje a średnio będzie w normie aby potem nie mówiono, że klimat się zmienia. I skończcie z tymi bajkami o chemitrialsach. Ktoś to puścił i wszyscy każdą anomalię, każdy cirrostratus tym tłumaczą. Przecież tego nikt nie robi!!!

Portret użytkownika ortoleptycznyedzotyczny

hemtrajle winne sa temu. to

hemtrajle winne sa temu. to przez hemtraile tyle napadało. przecierz to nie normalne aby padało wiecej deszczu niz sa wstanie odebrac studzienki kanalizacyjne. ta gupia natura pewnie nie zna średnicy rur sciekowych w GB. to niesłychane że woda nie chce wsiąkać w pokrytą asfaltem i chodnikami ziemię i zalewa okolice. to wina wody i hemtraili i rudolfa czerwononosego

Portret użytkownika Wojox

Zgadza się, przez 2 dni pada

Zgadza się, przez 2 dni pada bez przerwy. Jadąc samochodem można było utknąć w kałuży/jeziorku. Ciąglę mam wrażenie że główna przyczyna tkwi w chemtrialsach. Nad chmurami ciągle rozpryskują białą pościel. Niebo od rana jest białe, jak jakaś świetlówka...

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Skomentuj