Monsanto zostanie postawione przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości za zbrodnie przeciwko ludzkości i środowisku

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Die Grünen Kärnten/CC BY 2.0
Potężna korporacja biotechnologiczna Monsanto ma problemy. Organizacje ekologiczne właśnie zapowiedziały, że w przyszłym roku złożą oskarżenie przeciwko największemu producentowi żywności GMO do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Jest to pierwsze takie działanie przeciwko Monsanto.

 

Działanie zostało podjęte przez grupę Monsanto Tribunal. W jej skład wchodzi Stowarzyszenie Konsumentów Ekologicznych, Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM), związek Regeneration International, stowarzyszenie Millions Against Monsanto oraz dziesiątki organizacji rolniczych i ekologicznych. Oskarża się Monsanto o przyczynianie się do zagłady ekologicznej i globalnego ocieplenia, zanieczyszczanie środowiska a nawet o śmierć tysięcy ludzi. Jak czytamy na stronie Monsanto-Tribunal.org:
"Od początku XX wieku, amerykańska korporacja Monsanto opracowała szereg wysoko toksycznych produktów, które trwale uszkodziły środowisko i wywołały choroby lub śmierć tysięcy ludzi."

Do wspomnianych substancji zaliczono polichlorowane bifenyle (PCB) które wpływają na płodność ludzi i zwierząt, kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy - składnik Agent Orange wykorzystywany podczas wojny w Wietnamie, zakazany w Europie środek do ochrony roślin Lasso oraz Roundup, najpopularniejszy na świecie środek chwastobójczy.

"Trybunał będzie się powoływał na "Wytyczne dotyczące Biznesu i Praw Człowieka" przyjęte przez ONZ w 2011. Będzie także oceniać potencjalną odpowiedzialność karną na podstawie Statutu Rzymskiego, który stworzył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze w 2002 roku, oraz rozważy czy reforma międzynarodowego prawa karnego jest uzasadniona w celu uznania zbrodni przeciwko środowisku jako przestępstwo ścigane, tak aby osoby fizyczne ponosiły odpowiedzialność karną."

Uznanie zbrodni przeciwko środowisku naturalnemu jako przestępstwo jest jednym z głównych celów, jaki postawiła przed sobą grupa Monsanto Tribunal. Trudno powiedzieć czy organizacje rolnicze i ekologiczne mają jakieś szanse na zwycięstwo. Korporacja Monsanto ma bardzo silne plecy. Można to ująć w ten sposób - albo Monsanto Tribunal osiągnie wielki sukces, albo wybuchnie wielki skandal a protesty przeciwko żywności GMO będą jeszcze większe i silniejsze. Sprawa przeciwko Monsanto będzie toczyć się w Hadze w dniach 12-16 października w przyszłym roku.

 

 

Źródła:

http://www.monsanto-tribunal.org/home/why-a-tribunal/

http://www.march-against-monsanto.com/breaking-news-monsanto-to-put-to-trial-in-the-hague-for-crimes-against-humanity/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ihgiyvjycjg

Zabawne jak sie ludzie daja

Zabawne jak sie ludzie daja wkręcać... Najwiecej patentow na genomy i organizmy żywe ma europejski basf, a ci zieloni w biotechnologiach ludzie krzyczą przeciw dosc malej firmie ze stanów,.... Tak sie robi politykę, brawo panowie z basfa!!!

Portret użytkownika nalepka

NAwet jeśli kogoś skarzą to i

NAwet jeśli kogoś skarzą to i tak jest wielce z a późno.  Ten syf już "płynie" w żyłach Gai.
Więc jeśli nawet zatrzymano by proces produkcji tego syfu/specyfików to Matka Natura będzie musiała "odchorować" swoje. 

Portret użytkownika Edgar

Przecież ten pozew to tylko

Przecież ten pozew to tylko przedstawienie dla stada - publiki, żeby się poczuli, że mają jakikolwiek głos decyzyjny. Zarówno Trybunał w Hadze jak i właściciele Monsanto mają tego samego Pana. 
Od dawna jesteśmy truci fluorem, rtęcią, pestycydami, opryskami chemtrails i tym podobnymi lecz wciąż istniejemy i nas przybywa. I q.wa tego Oni nie mogą pojąć. 


 

Strony

Skomentuj